Air France: Kolejny lot na ekologicznym paliwie

13 października 2021 10:44
Francuski przewoźnik wykonał kolejny lot samolotem napędzanym paliwem pochodzącym ze zrównoważonych źródeł. Było to jednocześnie jedno z pierwszych biopaliw wyprodukowanych całkowicie we Francji.
Reklama
Lot o numerze AF6235 lecący z Nicei do Paryża–Orly 1 października obsłużono na ekologicznym paliwie lotniczym wyprodukowanym we francuskich fabrykach Total, którym zatankowano samolot Airbus A320 (F-HBNL) – poinformował przewoźnik, podkreślając współpracę z innymi firmami, dzięki której taki przelot był możliwy.


Rejs napędzany 30 procentowym zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF, Sustainable Aviation Fuel) był wynikiem współpracy Air France-KLM, Total, Metropole i nicejskiego lotniska. Jest to wyraz wspólnych ambicji, aby zdekarbonizować transport lotniczy i rozwinąć łańcuch dostaw biopaliw we Francji – piszą przedstawiciele współpracujących przy projekcie przedsiębiorstw.

Lot odbył się w ramach Nice Transition Days, międzynarodowego festiwalu poświęconego ekoinnowacjom. Rejs miał zaprezentować, że duże francuskie firmy próbują sprostać wyzwaniu dekarbnonizacji transportu lotniczego. Lot z Nicei do Paryża to kolejna okazja do współpracy Air France i TotalEnergies – w maju 2021 r. francuski przewoźnik wykonał pierwszy dalekodystansowy lot samolotem napędzanym paliwem pochodzącym ze zrównoważonych źródeł.

Współpraca Air France-KLM, Total i Metropole nie jest jednak podyktowana jedynie troską o środowisko, a koniecznością narzuconą przez francuskiego ustawodawcę – prawo tego kraju wymaga, aby wszystkie loty rozpoczynające się we Francji korzystały z co najmniej 1 proc. SAF już do końca 2022 r., co wyprzedza ambicje Unii Europejskiej, wprowadzone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakładające użycie 2 proc. SAF do 2025 r. i 5 proc. do 2030 r.


Biopaliwo użyte do lotu Nicea-Paryż zostało wytworzone z odpadów i złomu. Firma TotalEnergies wyprodukowała go ze zużytych olejów spożywczych w swojej biorafinerii w La (Bouches-du-Rhône) oraz w zakładzie w Oudalle (Seine-Maritime). SAF wyprodukowany we Francji posiada certyfikat ISCC-EU, co ma gwarantować jego trwałość. Jak wylicza Air France w swoim komunikacie prasowym, dzięki 30 proc. udziałowi SAF w paliwie A320, uniknięto emisji 3 ton dwutlenku węgla.

Grupa Air France-KLM jest pionierem w kwestii wprowadzania zrównoważonego biopaliwa – KLM wykonał swój pierwszy lot napędzany SAF już w 2009 r. Od 2014 do 2016 r. Air France zrealizował 78 lotów przy zastosowaniu 10 proc. mieszanki SAF. Przewoźnik ten prowadzi także testy mające w nadchodzących dziesięcioleciach pozwolić na loty pasażerskie napędzane w 100 proc. biopaliwem.

Fot.: Air France, Wikimedia Commons, Total

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy