Air India wracają do założyciela sprzed 90 lat
Indyjski rząd i Tata Sons Private Limited porozumiały się w sprawie prywatyzacji i przejęcia Air India – od wielu lat nierentownego narodowego indyjskiego przewoźnika.
Reklama
Air India, najstarsze indyjskie linie lotnicze, zostały założone w 1932 r. jako Tata Airlines przez entuzjastę lotnictwa i biznesmena Jehangira Ratanji Dadabhoy Tata, a następnie w 1953 r. znacjonalizowane i przemianowane na Air India. Po 89 latach od założenia, przewoźnik wraca do spółki założycielskiej – Tata Sons Private Limited.
W piątek (8.10) rząd Indii ostatecznie porozumiał się co do sprzedaży 100 proc. udziałów w Air India za cenę 180 mld rupii (ok. 9,3 mld złotych) – poinformował Bloomberg. Nabywcą jest Tata Sons Private Limited, należąca do holdingu Tata Group. Rząd Indii liczy na sfinalizowanie transakcji do końca br.
Firma Tata została założona w 1868 r. w Bombaju przez biznesmena Jamshedji Tatę, który wzbogacił się na wspieranym przez Brytyjczyków handlu opium i herbatą z Chinami oraz Mongolią. Rodzina Tata nadal posiada 66 proc. udziałów w Grupie. Air India nie jest jedynym przewoźnikiem w rękach Tata Group – holding, wraz z Singapore Airlines, jest właścicielem linii Vistara (51 proc. udziałów) oraz AirAsia India (84 proc. udziałów), wraz z malezyjską AirAsia.
Od 2018 r. rząd Indii wielokrotnie i bezskutecznie usiłował sprywatyzować firmę, czego powodem była fatalna sytuacja finansowa przewoźnika – jak wyliczył Reuters, od czerwca 2017 r. Air India poniosła średnio 3 mln dolarów starty dziennie, a wspomaganie Air India przez ostatnią dekadę kosztowało indyjskich podatników w sumie 15 mld dolarów. Porozumienie dotychczasowego właściciela linii i Tata Sons Private Limited przewiduje m. in. że nowy właściciel nie zwolni żadnego z pracowników przynajmniej przez pierwszy rok od przejęcia.
Air India posiada obecnie flotę 127 samolotów – maszyny produkcji Airbusa i Boeinga. Spółka zależna Air India Express obsługuje kolejne 24 samoloty. Pomimo tego, że Air India przynoszą starty od 2007 r., ich nabycie oznacza dla Tata Group przejęcie samolotów, tysięcy wyszkolonych pilotów i członków personelu pokładowego oraz lukratywnych slotów na najważniejszych lotniskach na świecie, włącznie z londyńskim Heathrow.
Do rozpoczętego we wrześniu 2021 r. przetargu stawiło się dwóch oferentów – poza Tata Sons, był to właściciel linii SpiceJet, który zaoferował kwotę 151 mld rupii.
Fot.: Air India