Boeing zbuduje 777X w wersji cargo

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
08 października 2021 10:07
Choć pasażerski 777X nie wejdzie do komercyjnej służby jeszcze przez najbliższe kilka lat, amerykański producent lotniczy już wkrótce ma oficjalnie zaprezentować wersję cargo samolotu. Jest to efekt skurczonego rynku przewozów pasażerskich oraz chęci utrzymania dominacji nad Airbusem.
Reklama

Boeing jest gotowy, aby w ciągu najbliższych kilku tygodni oficjalnie zaprezentować transportową wersję samolotu 777X – informuje Bloomberg. Producent ma także prowadzić zaawansowane rozmowy z kilkoma przyszłymi odbiorcami, w tym Qatar Airways.

Wypuszczenie na rynek pierwszego od czterech lat nowego modelu samolotu przez Boeinga ma zintensyfikować walkę z Airbusem i utrzymać dominację w segmencie lotniczego cargo, który okazuje się coraz bardziej przyszłościowy i dochodowy, kiedy sprzedaż samolotów pasażerskich spada ze względu na skutki pandemii koronawirusa. Europejski producent lotniczy rozpoczyna właśnie kampanię sprzedażową nadchodzącej wersji cargo szerokokadłubowego modelu A350, zapowiedzianej w lipcu tego roku.Qatar Airways jest zainteresowany nowym szerokokadłubowym frachtowcem od Airbusa, ale także konkurencyjnym modelem, którego oczekuje się od Boeing Company. Linie lotnicze z siedzibą w Doha wkrótce podejmą decyzję o zamówieniu na 50 samolotów cargo, ale nie będą kupować od europejskiego producenta więcej A350 dopóki jego problem z poszyciem kadłuba nie zostanie rozwiązany – powiedział dla Bloomberg News Akbar Al Baker, dyrektor generalny Qatar Airways.

Oprócz katarskich linii, w kontekście 777X cargo Boeing ma zabiegać także o FedEx Express, Lufthansę, Singapore Airlines oraz DHL – twierdzi Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła. Oficjalna prezentacja samolotu oraz dalsze szczegóły dotyczące projektu zostaną ogłoszone najprawdopodobniej podczas targów Dubai Airshow zaplanowanych na przyszły miesiąc.


Dla Boeinga wprowadzenie frachtowca partego na 777X będzie przede wszystkim okazją do podjęcia rynkowej ofensywy po tym, jak przez ostatnie kilka lat firma borykała się z problemami produkcyjnymi i jakościowymi, uziemianiami swoich samolotów, błędami w zarządzaniu oraz obciążeniami finansowymi i wizerunkowymi spowodowanymi dwoma śmiertelnymi katastrofami modelu 737 MAX. Nie wiadomo jednak kiedy 777X cargo może wzbić się powietrze – spory z amerykańskimi regulatorami lotnictwa cywilnego oraz obawy o bezpieczeństwo opóźniły komercyjny debiut pierwszego pasażerskiego 777X już o co najmniej trzy lata, do końca 2023 r.

Jak podkreśla opinia publiczna, jest rzeczą niezwykłą, że producent sprzedaje frachtowy wariant odrzutowca, jeszcze zanim jego wersja pasażerska trafiła na rynek. Posunięcie Boeinga może odzwierciedlać walkę producenta o sprzedaż dużego, 400-miejscowego samolotu na pogrążonym w kryzysie rynku oraz chęć utrzymania swojej dominacji nad rozwijającym się w segmencie cargo Airbusem.

Fot.: Boeing Company

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama