Alitalia: Bez chętnych na zakup marki

7 października 2021 08:43
Żaden oferent nie zgłosił chęci zakupu marki Alitalia za kwotę wywoławczą, która zdaniem wielu była zbyt wygórowana. Nie jest to jednak koniec postępowania przetargowego.
Reklama
Żaden z przewoźników lotniczych nie był skłonny wydać 290 mln euro (ok. 1,34 mld złotych) na zakup marki Alitalia. Do poniedziałku (4.10), kiedy minął termin składania ofert, do komisarzy przetargowych nikt się nie zgłosił – poinformował włoski dziennik Corriere della Sera.

Chęć wzięcia udziału w przetargu wyrazili m. in. zarządcy Italia Trasporto Aereo (ITA) – nowego narodowego włoskiego przewoźnika, który ma wzbić się w powietrze już w połowie października tego roku. Wskazywano jednak, że wydatkowanie 290 mln euro pochłonęłoby ogromną część budżetu nowej linii lotniczej, ograniczonego do 1,35 mld euro pomocy państwowej do końca 2023 r.

Ogłoszenie przetargu zaskoczyło nas podaną wartością marki Alitalia, którą osobiście określiłbym jako nierealną. [...] 290 mln euro to zdecydowanie nierealistyczna kwota jak na firmę, która w ciągu ostatnich jedenastu lat wygenerowała 3,5 mld euro strat operacyjnych. To bardzo nierealistyczne, musimy zejść do ceny rynkowej – skomentował Alfredo Altavilla, prezes ITA.

Włoskie media podejrzewały ponadto, że aby zepsuć plany ITA, markę Alitalia może chcieć kupić Ryanair Group – Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanaira, stanowczo jednak temu zaprzeczył w wywiadzie udzielonym dla Corriere della Sera.

Szacunkowa kwota stanowiła minimalną wartość wynikającą z ekspertyz wymaganych przepisami prawa i przeprowadzonych przez niezależnego specjalistę wyznaczonego w ramach procedury, z zastrzeżeniem pozytywnej opinii komisji nadzorczej – napisano w oświadczeniu zarządu komisarycznego Alitalii, po krytyce i sugestiach znacznego przewartościowania wartości marki. Warto przypomnieć, że sprzedaż aktywów Alitalii za jak najwyższą możliwą cenę była jednym z warunków zgody europejskich organów regulacyjnych ds. uczciwej konkurencji na uruchomienie ITA bez ponoszenia odpowiedzialności za 900 mln euro otrzymanych przez Alitalię z tytułu nielegalnej pomocy państwowej.


Jak zapowiedziano przy ogłaszaniu przetargu, składający wiążące oferty powinni posiadać koncesję na prowadzenie działalności w transporcie lotniczym lub certyfikat przewoźnika lotniczego.
Wymagane było także m. in posiadanie kapitału w wysokości co najmniej 200 mln euro oraz wpłacenie wadium opiewającego na 40 mln. Do konkursu dopuszczone są również podmioty spoza Unii Europejskiej i Europy.

Już wcześniej zapowiedziano, że jeżeli podczas pierwszej próby sprzedaży marki Alitalia nie pojawi się żadna oferta wynosząca co najmniej 290 mln euro, możliwe będzie złożenie oferty poniżej kwoty wywoławczej. Jak szacują zewnętrzni eksperci cytowani przez włoskie media, realna wartość marki to obecnie maksymalnie 150 mln euro (ok. 682 mln złotych). Uważa się, że co najwyżej za taką kwotę możliwe jest jej zbycie podczas drugiej próby przeprowadzenia przetargu.

Kwota wywoławcza 290 mln euro była ok. dwa razy wyższa niż pierwotnie szacowano. Wraz z prawami do marki, potencjalny nabywca stanie się także właścicielem m. in. logo Alitalia, corporate design, domen internetowych czy profili na portalach społecznościowych.

Alitalia ma przestać działać 14 października 2021 r., po niemal 75 latach od założenia, dzień przed inauguracją pierwszego lotu Italia Trasporto Aereo.

Fot.: Alitalia
Tagi
alitalia ita

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy