Kraków: Bramki do automatycznej odprawy granicznej

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
05 października 2021 14:46
Od dziś (5.10) na lotnisku Kraków-Balice można korzystać z dziesięciu nowo zainstalowanych bramek do automatycznej odprawy granicznej.
Reklama

System bramek ABC (Automated Border Control) jest przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, tj. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Chorwacji czy Albanii). Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną. Pięć z bramek będzie przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj w strefie non Schengen. To sprawia, że w jednym momencie może być obsługiwanych dziesięciu pasażerów.


Zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.Odprawiany pasażer postępuje zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie: umieszcza dokument na czytniku, gdzie zostaje on zeskanowany. Następnie, po pomyślnej weryfikacji, następuje otwarcie drzwiczek i kolejny etap kontroli, czyli porównanie danych biometrycznych zawartych w dokumencie z wizerunkiem osoby poddającej się sprawdzeniom. Gdy system potwierdzi, że dokumentem posługuje się osoba uprawniona, a sam dokument upoważnia do przekroczenia granicy, proces zostaje zakończony i pasażer opuszcza bramki.- System bramek ABC podniesie standard usług świadczonych na krakowskim lotnisku. Usprawnienie procesu odpraw, przy zachowaniu wszystkich standardów bezpieczeństwa, jest niezwykle istotne. Cała procedura odprawy automatycznej trwa kilkanaście sekund, a pasażer nie ma bezpośredniego kontaktu z kontrolerem, choć wszystko odbywa się w pod nadzorem funkcjonariusza Straży Granicznej. Z punktu widzenia rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice to bardzo funkcjonalne i potrzebne rozwiązanie. Kładę nacisk na stałe doposażenie Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Zależy mi również na tym, aby wprowadzane rozwiązania i narzędzia poprawiały bezpieczeństwo na lotnisku oraz usprawniały pracę strażników. Jeden z największych portów lotniczych w Polsce staje się coraz nowocześniejszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy zarówno dla pasażerów, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz pracowników lotniska – mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama