IATA apeluje o zniesienie bezpodstawnych obostrzeń w podróżowaniu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
05 października 2021 10:00
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych podczas konferencji zorganizowanej w Bostonie zaapelowało o ponowne otwarcie granic. Obecne obostrzenia IATA uznaje za niespójne, bezpodstawne i hamujące odbudowę transportu powietrznego na całym świecie.
Reklama

Obecnie trwa w Bostonie w Stanach Zjednoczonych 77. Walne Zgromadzenie IATA, podczas którego przedstawiciele wszystkich członkowskich linii lotniczych (także Polskich Linii Lotniczych LOT) debatują nad przyszłością sektora lotniczego. Jednym z założeń wypracowanych podczas konferencji jest apel skierowany do rządów państw o zniesienie wciąż surowych obostrzeń w podróżowaniu.

- Restrykcje na granicach zapewniły światowym władzom czas na adekwatną odpowiedź na pandemię. Było to prawie dwa lata temu. Teraz ten argument już nie istnieje. COVID-19 jest obecny w każdym zakątku świata. Obostrzenia w podróżowaniu są kompleksową i dezorientującą siecią zasad, której brakuje jakiejkolwiek spójności. Ciężko szukać bezsprzecznych dowodów na poparcie obecnie funkcjonujących zasad wjazdowych. Jedyne co czynią to spustoszenie globalnych gospodarek - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.


W swojej argumentacji Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych powołuje się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie wyniki testów na obecność COVID-19 jednoznacznie wykazały, że przyjezdni nie wpływają na zwiększenie ryzyka transmisji wirusa dla lokalnej społeczności. Z ponad trzech milionów podróżnych, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii między lutym a sierpniem br. zaledwie 42 tys. uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. To mniej niż 250 osób na dzień, a przecież dzienna liczba przypadków odnotowywanych na Wyspach Brytyjskich oscyluje w granicach 35 tys. zakażeń.

IATA docenia działania podejmowane przez państwa, które dążą do zniesienia uciążliwych i krzywdzących obostrzeń w podróżowaniu, które w obecnej rzeczywistości są po prostu niepotrzebne. Organizacja zaznacza, że to Unia Europejska była jednym z pierwszych obszarów otwierających swoje granice dla zaszczepionych podróżnych. W wydanym oświadczeniu Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych apeluje do wciąż niezdecydowanych rządów o decyzję wspierającą odbudowę lotniczego ruchu pasażerskiego, która ma opierać się na kilku fundamentalnych zasadach. To m.in. brak obostrzeń dla w pełni zaszczepionych podróżnych oraz powszechność szybkich testów antygenowych finansowanych przez państwa dla pozostałych pasażerów.


W ostatnich miesiącach organizacja przeprowadziła globalne badanie obejmujące 50 krajów odpowiedzialnych za ponad 90 proc. ogólnoświatowego ruchu powietrznego. Wykazało ono pilną potrzebę ujednolicenia i złagodzenia różnych zasad wjazdowych. Przedstawiciele IATA zaznaczają, że w obecnych obostrzeniach, które rzekomo dążą do stopniowego otwierania granic jest za dużo złożoności i zbędnej biurokracji. Spośród 50 państw uwzględnionych w badaniu zaledwie siedem jest całkowicie wolnych od jakichkolwiek restrykcji w podróżowaniu. Pozostałe kraje stosują całkowicie odmienne środki zapobiegawcze. Różnice zaczynają się od uznawania różnych szczepionek (np. dziewięć państw nie akceptuje kompletnej listy preparatów zatwierdzonych przez WHO) i kończą na licznych niespójnościach dotyczących m.in. wieku podróżnych zwolnionych z obostrzeń oraz niejednolitych regulacjach dla zaszczepionych.

- Obecny stan rzeczy to kompletny bałagan, który wstrzymuje odbudowę ruchu. Globalna harmonizacja zasad wydaje się niemożliwa, ale każde z państw powinno zrobić wszystko, aby usprawnić krajowe regulacje w trosce o interesy pasażerów. Zrobiła to m.in. Unia Europejska za pośrednictwem europejskiego paszportu COVID-19. Teraz najważniejszym jest, aby nie pozwolić światowym rządom wprowadzić trwałych rozwiązań ograniczających wolność w podróżowaniu. Obostrzenia powinny pozostać z nami tylko do czasu, gdy faktycznie są potrzebne. I ani jeden dzień dłużej - zakończył Willie Walsh.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama