Barometr Świat – sierpień 2021. Szczyt przewozów wakacyjnych.

4 października 2021 10:00
Dzięki ruchowi wakacyjnemu sierpień, dla większości linii skoncentrowanych na ruchu międzynarodowym, był zdecydowanie najlepszym miesiącem od wybuchu pandemii. W przypadku przewoźników europejskich spadek ruchu był, po raz pierwszy, mniejszy niż 50 proc.
Reklama

Dzięki ruchowi wakacyjnemu sierpień, dla większości linii skoncentrowanych na ruchu międzynarodowym, był zdecydowanie najlepszym miesiącem od wybuchu pandemii. W przypadku przewoźników europejskich spadek ruchu był, po raz pierwszy, mniejszy niż 50 proc.

Po bardzo wielu świetnych miesiącach fatalne wyniki, na połączeniach krajowych, miały linie chińskie. To, plus nieco gorsza sytuacja na trasach wewnątrz-amerykańskich, spowodowało, że globalnie, spadek przewozów był nieco większy niż w lipcu – o 2,9 ppct. Rynek przewozów cargo nadal przeżywa niebywałą hossę.

Teraz najważniejsze pytanie dotyczy najbliższej przyszłości. Czy po niewątpliwie dobrym wrześniu nastąpi „ostry zjazd” spowodowany znacznym spadkiem ruchu turystyczno/wakacyjnego, czy będzie on dość łagodny.

Uwaga: Aby dać pełniejszy obraz sytuacji podajemy dane w porównaniu zarówno z rokiem 2020, jak i 2019.

Dane przewozowe IATA - sierpień (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu z sierpniem 2019 oraz PLF. Te same dane w porównaniu z rokiem 2020.


Częściowy lock-down w Chinach wynikający z obawy przed kolejną falą pandemii spowodował zmianę globalnej struktury ruchu. Nadal dopiero po rozbiciu na segmenty podróży międzynarodowych i domestic możemy lepiej zrozumieć, jak zmieniała się sytuacja na poszczególnych kontynentach. Jedno jest niezmienne, to decyzje rządów dotyczące łagodzenia bądź zaostrzania restrykcji dotyczących życia gospodarczego i społecznego mają decydujący wpływ na trendy zmian rynkowych.

Pod drugą tabelą podajemy komentarz do całości wyników.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: sierpień 2021 do sierpnia 2019 i sierpnia 2020

Podobnie, jak w lipcu tak niebywale wysokie indeksy przewozów i oferowania w porównaniu z sierpniem 2020 wynikają z prawie pełnych lockdownów rok temu.

Tym razem odnotowaliśmy dwa różne trendy. W przypadku podróży międzynarodowych, na wielu rynkach sytuacja po stronie popytowej poprawiała się. Natomiast, jeżeli chodzi o podróże krajowe to ze względu na bardzo złe wyniki rynku chińskiego i gorsze amerykańskiego, sytuacja, w porównaniu z rokiem 2019 była zdecydowanie gorsza niż w lipcu 2021. Indeks spadł tu aż o 16,6 ppct. W sierpniu większość rynków międzynarodowych, w tym europejski, zanotowały jeszcze większą poprawę niż w lipcu. W przypadku linii europejskich spadek tego typu przewozów, w porównaniu z rokiem 2019 była aż o 8,3 ppct mniejszy niż lipcu i o 21,5 ppct niż w czerwcu. Natomiast LF był wyższy tylko o 2,5 ppct. Przewoźnicy zwiększali zdecydowanie oferowanie, aby wykorzystać poprawiającą się sytuację rynkową i podrywać z ziemi uziemione samoloty.

Wciąż prawie zamrożony jest rynek przewozów międzynarodowych w Azji. Narastają tam obawy związane z mutacją Delta. Oczywiście oznacza to nie tylko utrzymujące się ogromne spadki tych przewozów u linii z tego kontynentu, ale i u wszystkich innych na trasach z i do krajów azjatyckich. Nadal drastycznie niski LF oznacza, że przewoźnicy azjatyccy operują często praktycznie tylko po to, aby oferować transport towarów, wiedząc, że kabiny pasażerskie będą wykorzystane w niewielkim stopniu.

W sierpniu rynek podróży krajowych w USA osłabił się i indeks do roku 2019 był o 5,5 ppct niższy niż w lipcu. Pogorszył się też LF – o 5,7 ppct.

Rynek podróży krajowych w Chinach odnotował gwałtowny spadek do 2019, aż o 57 proc. Również LF pogorszył się dramatycznie, o 28,1 ppct. Natomiast linie rosyjskie odnotowały gigantyczne wzrosty do 2019. Przewozy wzrosły o prawie 32 proc, natomiast LF przekroczył 90 proc. Główny powód tak ogromnego wzrostu popytu, to najprawdopodobniej, ruch wakacyjny, który w latach ubiegłych podróżował zagranicę. Widzimy, jak ruch tranzytowy, Europa – Azja jest ważny dla gigantów z rejonu Zatoki Perskiej. Zamknięcie się większości krajów azjatyckich dramatycznie pogorszyło ich wyniki.

Przewozy cargo. Sierpień 2021 i porównanie z 2019 i z 2020

W sierpniu przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), wzrosły, w porównaniu z sierpniem 2019, aż o 7,7 proc. To wynik tylko o 0,9 ppct gorszy niż w lipcu. Oferowanie było mniejsze 12,2 proc., a CLF wyniósł aż 54,2 proc poprawiając się o 10,0 ppct. W porównaniu z 2020 przewozy były większe o 19 proc., a oferowanie było większe 19,5 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF spadł o 0,2 ppct.

Wyniki kontynentalne - sierpień 2021 do 2019 i do 2020

Linie europejskie: Do 2019 wzrost przewozów w CTK o 6,3 proc, przy spadku oferowania aż o 14,1 proc. CLF wyniósł aż 59,8 proc. - poprawa aż o 11,3 ppct. Do 2020, odpowiednio, wzrost przewozów o 28,2 proc., wzrost oferowania o 25,1 proc., poprawa CLF-u o 1,5 ppct.

Przewoźnicy azjatyccy: Do 2019 spadek przewozów o 2,1 proc., spadek oferowania aż o 28,1 proc. CLF: aż 69,8 proc. (+18,5 ppct). Do 2020: Przewozy: +17,9 proc. oferowanie: wzrost tylko o 5,1 proc. CLF: +7,6 ppct.

Przewoźnicy północnoamerykańscy: Do 2019 wzrost przewozów aż o 19,3 proc. wzrost oferowania jedynie o 0,7 proc. CLF – 43,7 proc. (+6,8 ppct). Do 2020: Wzrost przewozów o 13,2 proc. wzrost oferowania o 23,1 proc., spadek CLF-u o 3,8 ppct.

Podsumowanie

Prawie nic się tu nie zmienia od wielu już miesięcy. Pomimo wakacji skala poprawy na rynku przewozów frachtowych pozostaje prawie bez zmian. W przewozach cargo branża wciąż zarabia na pandemii. Szczególnie, gdy dodamy do rewelacyjnych, rekordowych danych przewozowych, szczątkową, ale reprezentatywną wiedzę o ogromnych wzrostach wpływów jednostkowych cargo. Tak świetnej sytuacji sprzyja też ogólna poprawa globalnej sytuacji ekonomicznej i stopniowy wzrost aktywności gospodarczej. Kolejne wydarzenia bezprecedensowe to współczynniki wykorzystania pojemności frachtowej będące obecnie na niepotykanych w historii poziomach. Rekordy biją tu linie azjatyckie osiągając niebywałe CLF-y zbliżone do 70,0 proc. Jednak i tak, jako jedyni z głównych graczy na tym rynku notują niewielki spadki przewozów, gdyż mają ogromne niedooferowanie spowodowane ogromnymi spadkami oferowania w samolotach pasażerskich.

We wzrostach przewozów nadal przodują linie z Ameryki Północnej. Powodem jest, w znacznym stopniu, zaangażowanie w przewozy medykamentów, a, przede wszystkim, szczepionek produkowanych w USA. Tak dobra sytuacja na rynku przewozów cargo ma szczególne znaczenie dla przewoźników, którzy dysponują znaczącymi flotami samolotów all-cargo. To wiele linii azjatyckich, a w Europie giganci, tacy, jak Lufthansa i Air France. Te linie dysponują również bardzo dużymi flotami największych samolotów szerokokadłubowych w wersji pasażerskiej. Jak możemy wywnioskować z wyjątkowo niskich współczynników wykorzystania miejsc u linii azjatyckich, na trasach międzynarodowych, wykorzystują także wtedy, gdy popyt na przewozy pasażerskie, na danej trasie jest niski, za to pojemność frachtowa jest sprzedana całkowicie lub choćby w znacznym stopniu.

Dodatkowo możemy stwierdzić, że w wielu przypadkach barierą dalszego wzrostu jest ograniczone, znacznie mniejsze niż w roku 2019, oferowanie – zarówno globalnie, jak i na poszczególnych kontynentach. Hossa nie będzie trwała wiecznie. Specjalnie popyt związany z pandemią kiedyś się skończy. Jednak wygląda na to, że rynek przewozów cargo i tak będzie bardziej stabilny i w lepszej kondycji niż rynek przewozów pasażerskich.

Słowniczek
RPK – ilość przewiezionych pasażerów pomnożona przez odległość, jaką przebyli w kilometrach.
ASK – ilość oferowanych foteli pomnożona przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
PLF – współczynnik wykorzystania miejsc - wynik dzielenia RPK przez ASK.
CTK – płatne przewozy cargo w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
ACTK – oferowanie frachtowe w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyło,
CLF – współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej – wynik dzielenia FTK przez AFTK

Źródło: IATA

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy