Sierpniowy szczyt przewozów wzmocnił porty w Europie Zachodniej

29 września 2021 09:00
W sierpniu br. czołowe europejskie lotniska mogły cieszyć się szczytem przewozowym. Jest szansa, że więcej portów poprawi wyniki z 2020 r., tym bardziej że centra przesiadkowe na zachodzie Starego Kontynentu zaczynają wracać do gry.
Reklama
Na wszystkich 10 lotniskach, które biorą udział w naszej analizie (Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Londyn Heathrow, Madryt, Monachium, Moskwa Szeremietiewo, Paryż Charles De Gaulle, Stambuł IGA i Okęcie) sierpień okazał się najlepszym miesiącem 2021 r. W niektórych portach ósmy miesiąc roku był lepszy od lipca o 48 (Londyn) i 30 (Stambuł) proc. Wszędzie wzrosty były dwucyfrowe, a najsłabiej tym razem wypadła Moskwa z przyrostem niespełna 11 proc. Tę dynamikę ilustruje Wykres 1.

Wykres 1.

Średni wzrost w sierpniu stosunku do wyników z lipca br. wyniósł 22 proc. Tym razem w tej kategorii Lotnisko Chopina osiągnęło drugi najsłabszy wynik (13,9 proc), tuż przed Szeremietiewem. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii jeden spośród omawianych portów obsłużył więcej niż 4 mln pasażerów w jednym miesiącu. Nie jest niespodzianką, że tym lotniskiem jest Stambuł. Ponadto cztery porty przekroczyły liczbę 3 mln obsłużonych podróżnych. Do Moskwy, Paryża i Amsterdamu dołączył w sierpniu Frankfurt. Warto też zauważyć, że w Hiszpanii Barcelona odzyskała drugie miejsce, które przez ostatnie miesiące zabierał jej port w Palma de Mallorca.


Po ośmiu miesiącach br. można bez podejmowania ryzyka stwierdzić, że Stambuł i Szeremietiewo osiągną w całym 2021 r. liczby podróżnych wyższe niż w roku 2020. Szanse na przekroczenie ubiegłorocznych wyników mają także Frankfurt i Madryt, a przede wszystkim Warszawa. Pomimo silnej dynamiki w sierpniu w stosunku do lipca br. najsłabiej do formy powraca Londyn Heathrow. Po ośmiu miesiącach 2021 r. liczba pasażerów w największym brytyjskim lotnisku była niższa niż w samym tylko sierpniu 2019 r. Wykres 2 przedstawia porównanie liczby pasażerów od stycznia do sierpnia w latach 2020 i 2021.

Wykres 2.

W rankingu największych pasażerskich lotnisk Europy w 2021 r. sierpień wprowadził spore przetasowanie. Co prawda miejsca na podium pozostały bez zmian (1.Stambuł, 2.Szeremietiewo, 3.Domodiedowo), ale w dalszej stawce zrobił się ruch. Na czwarte miejscu wskoczył Paryż, a tuż za nim znalazły się Frankfurt i Amsterdam. Ten ostatni awansował, aż o trzy miejsca. Madryt pomimo dobrych wyników spadł na siódmą pozycję. Porty rosyjskie Wnukowo i Pulkowo zajęły odpowiednio, ósme i dziewiąte miejsce. Jednak największym przegranym okazało się Soczi, które wypadło z zestawienia, a jego pozycje zajęła Barcelona. Listę największych lotnisk pasażerskich w Europie zawiera Tabela 1.

Tabela 1.

W sierpniu br. 10 omawianych lotnisk odwiedziło ponad 30,3 mln podróżnych, co stanowi najlepszy wynik od wybuchu pandemii. Dane za sierpień są zgodne z wcześniejszymi trendami miesięcznymi dla tych portów lotniczych, z tym że skala wzrostów w sierpniu w stosunku do lipca przypomina raczej to, co działo się w 2020 r. niż wyniki z lat 2018 i 2019. Wykres 3 przedstawia sumę obsłużonych pasażerów we wszystkich omawianych portach w okresach miesięcznych w latach 2018-2021.

Wykres 3.


Miesięczna dynamika liczby obsłużonych pasażerów w stosunku do 2019 r. (Wykres 4) wskazuje, że spadek ruchu był w sierpniu mniejszy niż w marcu 2020 r., a więc w miesiącu, w którym wprowadzone zostały pierwsze lockdown'y. To kontynuacja optymistycznego trendu, który trwa już od maja 2021 r. Niemniej od początku 2021 r. do sierpnia na opisywanych lotniskach gościło tylko 29 proc. pasażerów w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.

Wykres 4.

Ostatnie dwa miesiące można bez wątpienia uznać, za ożywienie. Dane za właśnie upływający wrzesień powinny dać odpowiedź, czy zmierzamy już do końca koronakryzysu. Nie ma chyba jednak odważnych, którzy zdecydowaliby dziś postawić pokaźne sumy na tezę, że pandemia w lotnictwie cywilnym za chwilę wygaśnie. Są oczywiście oznaki, że powinno być lepiej, a jedną z nich jest obietnica otwarcia rynku amerykańskiego w listopadzie br. Konkretnej daty jeszcze nie ma, choć można przypuszczać, że nastąpi to przed Świętem Dziękczynienia, a więc przed 25 listopada br. Z drugiej strony są też nowe restrykcje, jak choćby wprowadzone niedawno przez władze hiszpańskie. Coraz częściej możliwość podróżowania uzależniana jest od posiadania certyfikatu szczepienia. Niestety w Europie ujednolicanie procedur idzie jak po grudzie i wygląda na to, że standardy dla podróży lotniczych będą wykuwać się w oparciu o skomplikowaną praktykę stosowaną przez każde państwo i każdą linię lotniczą z osobna.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy