W sierpniu 1,185 mln pasażerów na Lotnisku Chopina
W sierpniu br. stołeczny port obsłużył 1,185 mln pasażerów. To wzrost o 82 proc.w stosunku do tego samego miesiąca ub. roku.
Reklama
8 sierpnia padł tegoroczny rekord wśród odprawionych pasażerów – tego dnia na Lotnisku Chopina pojawiło się 42 547 pasażerów.
W czerwcu warszawskie lotnisko odprawiło 639 tys. pasażerów, w lipcu 1,040 mln, a w sierpniu, który okazał się miesiącem rekordowym, aż 1,185 mln. Ostatni bilans to już ponad 61 proc. tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 4,085 mln pasażerów.
W okresie od stycznia do sierpnia tego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (55,8 proc.). Znaczny udział w tym ożywieniu ma ruch czarterowy, który od początku kryzysu odbudowywał się powyżej średniej rynkowej. Loty związane z zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych. Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób, co pokazuje, że co czwarty pasażer Lotniska Chopina wybierał właśnie takie połączenia. W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion, a wśród przewoźników obsługujących połączenia nierozkładowe największą popularnością cieszyły się Enter Air (56 proc.), za nim Smartwings (24 proc.) i PLL LOT (8 proc.).
Wśród regularnych połączeń zagranicznych najczęściej wybierane były te pomiędzy Polską a Niemcami, Grecją lub Ukrainą, ale do najpopularniejszych tras według liczby pasażerów należą Paryż, Londyn i Amsterdam. Jeśli chodzi o przewoźników rozkładowych, największą i niesłabnącą popularnością cieszy się PLL LOT (60 proc.), za nim jest WIZZ Air (22 proc.), a na trzecim miejscu Lufthansa (4 proc.).
W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. cargo wyniosło ponad 61 tys. ton, a w całym sierpniu ponad 8,6 tys. ton, co daje wynik powyżej wartości, które notowano w 2019 roku kiedy to było 8,3 tys. ton, a jednocześnie o ponad 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.