PAŻP uczestniczy w warsztatach na Litwie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 września 2021 08:40
Przedstawiciele PAŻP biorą udział w warsztatach badawczych Inter-FAB w Wilnie. Ich tematem jest rola kontroli ruchu lotniczego w zmianach klimatycznych.
Reklama

Najnowsze warsztaty badawcze Inter-FAB Climate change and the role of air traffic control” w Wilnie, w których uczestniczą przedstawiciele PAŻP na czele z prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Januszem Janiszewskim, to rozmowy poświęcone zmianom klimatycznym oraz ich wpływowi na zarządzanie ruchem lotniczym – informuje PAŻP. Łagodzenie skutków zmian klimatycznych w celu osiągnięcia ambitnego celu Europy w zakresie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. wymaga skoordynowanych działań w całej branży lotniczej.

Warsztaty mają na celu pogłębienie wiedzy na temat czynników przyczyniających się do emisji lotniczych oraz dogłębną analizę wybraną spośród ponad 20 zgłoszeń ekspertów. Mają także na celu identyfikację i przegląd możliwości bardziej zrównoważonych operacji lotniczych. Wśród głównych tematów poszczególnych paneli znalazły się takie zagadnienia jak: skutki zmian klimatu dla lotnictwa (obecnie i w przyszłości), opcje redukcji emisji CO2, decyzje polityczne czy kluczowe przesłania w kwestii zmian klimatu i roli jaką odgrywa kontrola ruchu lotniczego.


Spotkanie w Wilnie było też dobrą okazją do rozmów bilateralnych z litewskim odpowiednikiem PAŻP – Oro Navigacija. Poruszono kwestie nowych technologii w systemie ATM, zaprezentowano system PansaUTM czy omówiono kooperację w ramach systemu iTec.

Warsztaty zostały zorganizowane przez FABEC we współpracy z Baltic FAB, którego PAŻP jest częścią, a także Politechnikę Wileńską (Vilnius Gediminas Technical University) oraz German Aviation Research Society (G.A.R.S.). Skupiają one czołowych naukowców, dostawców usług żeglugi powietrznej, decydentów politycznych i specjalistów ds. klimatu w celu zbadania odgrywanej roli przez kontrolę ruchu lotniczego w dostarczaniu zrównoważonych usług lotniczych dla całej Europy.

Fot.: PAŻP

Tagi
pażp

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama