Vueling przejmie 18 slotów po Air France w Paryżu Orly

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
22 września 2021 08:30
Hiszpański przewoźnik niskokosztowy przejmie 18 slotów na paryskim lotnisku Orly, które wcześniej należały do Air France. Tym samym linia zaoferuje ze stolicy Francji 18 dodatkowych rejsów każdego dnia.
Reklama

W kwietniu br. linia Air France otrzymała gigantyczną pożyczkę od francuskiego rządu w ramach funduszu wspierającego przedsiębiorstwa w walce z pandemią. W opinii Komisji Europejskiej pomoc finansowa dla przewoźnika zaburza równowagę rynkową i w gruncie rzeczy umożliwia Air France zdobycie nieuczciwej przewagi nad konkurencją. Jednocześnie unijna instytucja zapowiedziała, że w celu zminimalizowania niesprawiedliwych skutków pożyczki francuska linia musi zrezygnować z 18 slotów lotniskowych, czyli przedziałów czasowych, podczas których dany przewoźnik może wykonywać operacje z konkretnego portu, na korzyść linii Vueling. W ten sposób hiszpańska linia niskokosztowa będzie wstanie nawiązać realną i sprawiedliwą walkę o pasażerów podróżujących z Paryża Orly.


- Decyzja umożliwi linii Vueling dalszy rozwój na tym przeciążonym do granic możliwości lotnisku. Przekazanie slotów pomoże zapewnić uczciwe ceny biletów oraz zwiększyć wybór dla europejskich podróżnych. To również dobra wiadomość dla linii Air France, która nie musi obawiać się o utratę istotnego, rządowego wsparcia finansowego będącego ważnym elementem w walce z pandemią koronawirusa - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna m.in. za uczciwą konkurencję w ramach unijnego rynku.

Wybór linii Vueling oraz paryskiego lotniska nie jest przypadkowy. Jeszcze w kwietniu Unia Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Air France pod warunkiem zapewnienia przez francuski rząd dodatkowych środków mających na celu zapobieganie nieuczciwej konkurencji. To właśnie Francuzi zaproponowali lokalizację Paryża Orly. Z kolei w czerwcu przewoźnicy realizujący loty z tego lotniska otrzymali możliwość zgłoszenia chęci przejęcia 18 slotów od Air France. Z okazji skorzystał hiszpański Vueling, który ostatecznie przekonał Komisję Europejską, jako linia mająca najwięcej do stracenia w rywalizacji z Air France. Przewoźnik obecny jest w stolicy Francji od 2016 roku i nieprzerwanie znajduje się w ścisłej czołówce (po Air France i linii Transavia) największych operatorów paryskiego lotniska.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama