Airbus prezentuje drugą generację miejskiego helikoptera

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
22 września 2021 09:30
Europejski producent lotniczy przedstawił CityAirbus – pojazd w pełni bezemisyjny, elektryczny i projektowany z myślą o powietrznym przemieszczaniu się wewnątrz dużych metropolii. Jego certyfikacja ma nastąpić w 2025 r., kiedy rynek Urban air mobility będzie znacznie większy niż dzisiaj.
Reklama

We wtorek (21.09) Airbus ogłosił plany dotyczące nowej generacji maszyny CityAirbus. Jak podkreślił producent podczas szczytu poświęconego nowatorskim rozwiązaniom dla zrównoważonego lotnictwa (ang. Pioneering Sustainable Aerospace), rynek miejskiej mobilności powietrznej (Urban air mobility, UAM), zaczyna się umacniać.


Dążymy do współtworzenia zupełnie nowego rynku maszyn latających, który w sposób zrównoważony zintegrują miejską mobilność lotniczą, co skutecznie rozwiąże kwestie środowiskowe i społeczne. [...] Opieramy się na całym naszym dorobku doświadczeń, aby zapewnić bezpieczne, zrównoważone i w pełni zintegrowane pojazdy dla całego społeczeństwa – powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters.

Druga generacja CityAirbus, w pełni elektrycznego pojazdu latającego, jest wyposażona w nieskładane skrzydła, ogon w kształcie litery V i 8 napędzanych elektrycznie śmigieł, składających się na unikalnie zaprojektowany system napędu rozproszonego, który umożliwi loty o zerowej emisji. Maszyna będzie przeznaczona do przewozu maksymalnie 4 pasażerów.


CityAirbus jest opracowywany do latania na trasach do 80 km i osiągania prędkości przelotowej 120 km/h, dzięki czemu doskonale będzie nadawać się do operacji w dużych miastach. Pierwszy lot prototypu planowany jest na 2023 r., a certyfikacja spodziewana jest ok. roku 2025. Kluczowy dla operacji pojazdów UAM jest poziom emitowanego hałasu – Airbus obiecuje, że ​ CityAirbus będzie emitować poniżej 65 dB(A) podczas przelotu i poniżej 70 dB(A) podczas lądowania.

Dużo nauczyliśmy się podczas testów z naszymi dwoma demonstratorami, CityAirbus i Vahana. CityAirbus NextGen łączy w sobie nową wszystkie cechy nowej architektury, która zapewni jeszcze lepszy osiągi podczas lotu. Prototyp toruje drogę do certyfikacji oczekiwanej około 2025 r. – dodał Even.


CityAirbus NextGen ma spełniać najwyższe standardy certyfikacji (EASA SC-VTOL Enhanced Category) i być zaprojektowany z jak największą prostotą. Jak chwali się producent, Airbus czerpie korzyści z lat badań, wprowadzania innowacji, dwóch elektrycznych pojazdów pionowego startu i lądowania (eVTOL) oraz rozwoju technologii ograniczenia hałasu, a także dziesięcioleci doświadczenia w certyfikacji samolotów.

Fot.: Airbus Helicopters
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama