Marka Alitalia wystawiona na sprzedaż

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 września 2021 08:31
Zarządca likwidujący włoskiego narodowego przewoźnika ogłosił przetarg na zakup marki Alitalia. Cena wywoławcza to w przeliczeniu ok. 1,34 mld złotych, a prawa do jednego z bardziej rozpoznawalnych włoskich znaków towarowych mogą trafić w ręce nowego nabywcy jeszcze przed końcem tego roku.
Reklama

W sobotę (18.09) administrator likwidacyjny włoskiej Alitalii ogłosił przetarg na markę przewoźnika, ustalając cenę wywoławcza na 290 mln euro (ok. 1,34 mld złotych). Od maja 2017 r. Alitalia znajduje się pod zarządem likwidacyjnym, a w jej miejsce Włochy uruchamiają swojego nowego narodowego przewoźnika – Italia Trasporto Aereo (ITA), który ma wzbić się w powietrze już w połowie października tego roku.

Uzgadniając warunki uruchomienia ITA bez ponoszenia odpowiedzialności za 900 mln euro otrzymanych przez Alitalię z tytułu nielegalnej pomocy państwowej, europejskie organy regulacyjne ds. uczciwej konkurencji postawiły warunek, że marka Alitalia musi zostać sprzedana w „otwartym, przejrzystym, niedyskryminacyjnym i bezwarunkowym przetargu oferentowi, który zaoferuje najwyższą cenę”.

Kwota wywoławcza 290 mln euro jest ok. dwa razy wyższa niż pierwotnie szacowano. Wraz z prawami do marki, nabywca stanie się także właścicielem m. in. logo Alitalia, corporate design, domen internetowych czy profili na portalach społecznościowych.


Do postępowania przetargowego postawiono kryteria, według których do udziału w przetargu oferenci powinni posiadać koncesję na prowadzenie działalności w transporcie lotniczym lub certyfikat przewoźnika lotniczego. W drugim etapie postępowania przetargowego rozpatrzone mają zostać tylko wiążące oferty kupna marki opiewające na 290 mln euro lub więcej, złożone do 4 października br. do godz. 14:00. Tak krótkie terminy mają na celu sfinalizowanie udostępnienia marki zwycięskiemu podmiotowi przed końcem roku.

Do pozostałych warunków umożliwiających przystąpienie do przetargu należą m. in posiadanie kapitału w wysokości co najmniej 200 mln euro oraz wpłacenie wadium opiewającego na 40 mln. Do konkursu dopuszczone są również podmioty spoza Unii Europejskiej i Europy. Dopiero jeżeli nie pojawi się żadna oferta wynosząca co najmniej 290 mln euro, możliwe będzie złożenie oferty poniżej kwoty wywoławczej.

Alitalia ma przestać działać 14 października 2021 r., po niemal 75 latach od założenia, dzień przed inauguracją pierwszego lotu Italia Trasporto Aereo – zarządcy ITA deklarowali już wcześniej chęć wzięcia udziału w przetargu na markę Alitalia. Wydatkowanie 290 mln euro pochłonęłoby jednak ogromną część budżetu nowej linii lotniczej, ograniczonego do 1,35 mld euro pomocy państwowej do końca 2023 r.

Włoskie media podejrzewały, że aby zepsuć plany ITA, markę Alitalia może chcieć kupić Ryanair Group – Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanaira, stanowczo jednak temu zaprzeczył w niedawno udzielonym wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera.

Fot.: Alitalia
Reklama
Tagi
alitalia ita

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama