Qantas i Japan Airlines bez zgody na partnerstwo

14 września 2021 10:00
Australijski organ rządowy odmówił Qantas i Japan Airlines zezwolenia na partnerstwo joint venture, powołując się na obawy związane z zachowaniem uczciwej konkurencji na rynku lotów pomiędzy Australią a Japonią. Przewoźnicy zapowiadają, że pomimo tej decyzji wciąż będą poszerzać wzajemną współpracę.
Reklama
Australijski organ odpowiedzialny za ochronę uczciwej konkurencji odmówił Qantas Airways zgody na zawarcie partnerstwa z Japan Airlines (JAL) – poinformował w poniedziałek (13.09) Reuters.

Kontrakt dwóch przewoźników pozwoliłby na zbyt daleko idące koordynowanie taryf i rozkładów lotów, co bardzo utrudniłoby innym liniom operowanie na trasach między Australią a Japonią – argumentują przedstawiciele Australijskiej Komisji Konkurencji i Konsumentów (Australian Competition and Consumer Commission, ACCC). All Nippon Airways to obecnie jedyne inne linie lotnicze, które latają bezpośrednio pomiędzy Japonią a Australią.

Nie jesteśmy przekonani, że publiczne korzyści i wspólny interes wypływający z proponowanej umowy przeważą nad szkodą dla konkurencji. [...] Utrzymanie konkurencji między liniami lotniczymi jest kluczem do długoterminowej naprawy sektora lotniczego i turystycznego po złagodzeniu międzynarodowych ograniczeń podróży związanych z pandemią koronawirusa – powiedział w oświadczeniu Rod Sims, przewodniczący ACCC.


Jak podkreśliła ACCC argumentując negatywną dla Qantas i Japan Airlines decyzję, do Komisji zwróciły się linie Virgin Australia, które wykazywały że wejście na trasę Australia-Japonia będzie dla nich bardzo utrudnione, niemal niemożliwe, jeśli będą musiały konkurować z Qantas i Japan Airlines działającymi wspólnie, a nie jako indywidualne linie lotnicze.

Qantas i JAL we wspólnym oświadczeniu wyraziły rozczarowanie decyzją ACCC i zapowiedziały, że pomimo tego będą zacieśniać współpracę w dozwolonym zakresie rozbudowując porozumienia codeshare oraz poprzez partnerstwo w lotniczym sojuszu oneworld.

W takiej sytuacji decyzja ACCC jest szczególnie niefortunna dla Cairns, ponieważ bez możliwości szerokiego partnerstwa z Japan Airlines planowane przez nas loty pomiędzy Tokio a Cairns nie byłyby opłacalne i plan ich uruchomienia musi zostać odwołany – powiedział Andrew David, dyrektor generalny Qantas. Przedstawiciele JAL podkreślili z kolei, że joint venture z australijskimi liniami Qantas znacznie przyspieszyłoby powrót dużego ruchu turystycznego i biznesowego pomiędzy Japonią a Australią.

Fot.: Materiały prasowe, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy