Przedstawiciele europejskich lotnisk spotkali się w Warszawie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
13 września 2021 08:40
Przedstawiciele ponad dwudziestu portów lotniczych z Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się w stolicy Polski, by wymienić doświadczenia i poglądy związane z rynkiem lotniczym. Szczególnie istotna była kwestia odbudowy lotnictwa po pandemii koronawirusa.
Reklama

Ponad dwadzieścia portów lotniczych z Europy Środkowo-Wschodniej spotkało się w Warszawie, by włączyć się w prace na rzecz wymiany poglądów i doświadczeń związanych z rynkiem lotniczym – informuje Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), które było inicjatorem wydarzenia. Celem spotkania było udoskonalanie i rozszerzanie prac projektowych czyniących grupę lotnisk V4+ liczącym się partnerem w dyskusji nad przyszłością europejskiego rynku lotniczego.

–- Chciałbym bardzo serdecznie Państwu pogratulować, ponieważ nasze dzisiejsze spotkanie to krok milowy w stronę stworzenia platformy wymiany pomysłów i poglądów na temat przyszłości europejskich lotnisk. Ogromnie się cieszę, że w tak ważnych sprawach wyrażają Państwo chęć współpracy – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Przedstawiciele 22 europejskich portów lotniczych, m.in. lotnisk z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji i Słowenii, zadeklarowali gotowość do kontynuowania realizowanego programu związanego z działalnością grupy lotnisk V4+ oraz dalszej współpracy biznesowej.


W inicjatywie PPL wzięli udział m.in. Mikołaj Wild (prezes spółki CPK), Janusz Janiszewski (prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej), Piotr Samson (prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego) oraz Marcin Horała (wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK). W czasie spotkania uczestnicy omawiali strategie związane z odbudową ruchu lotniczego, który ucierpiał w wyniku pandemii. Dyskutowali również na temat procedur i kierunków działania, które pomogą przywrócić zaufanie do podróży lotniczych. Zebrani zgodnie stwierdzili, że jedną z kluczowych kwestii jest odpracowanie strat finansowych i wspólne koncepcje, które pozwolą portom na jeszcze bardziej efektywną pracę i uzyskanie efektu synergii.

W czasie spotkania lotnisk V4+ przedstawiono także projekt listu intencyjnego. Dokument zawiera propozycję formy prawnej legitymizującej dalszą współpracę. Inicjatorzy grupy proponują powołanie międzynarodowego stowarzyszenia, którego członkowie będą wypracowywać wspólne standardy obowiązujące w portach lotniczych. Stowarzyszenie jako formalna organizacja będzie działało na rzecz uzgadniania wspólnego stanowiska wobec zmian zachodzących w międzynarodowym prawie lotniczym. W obszarach o strategicznym znaczeniu oraz w tych, w których będzie to miało uzasadnienie ekonomiczne, członkowie stowarzyszenia będą wspierali swoje działania. W centrum uwagi znajdą się zagadnienia z zakresu realizacji szkoleń, promocji turystyki i kultury, bezpieczeństwa, obsługi naziemnej i operacji lotniczych.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że ich działania będą skierowane w stronę stworzenia ponadczasowego projektu – Stowarzyszenia Lotnisk V4+. Zgodnie z założeniami będzie ono wspólnie oddziaływać na kształt międzynarodowych przepisów. Celem przedstawicieli portów lotniczych jest wykorzystanie walorów i potencjału lotnisk do stworzenia grupy, której głos będzie słyszalny w dyskusji publicznej nad przyszłością europejskiego rynku lotniczego.

Fot.: materiały prasowe, PPL
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama