Wizz Air chciał kupić swojego konkurenta

10 września 2021 10:20
Węgierski tani przewoźnik chciał przejąć jednego ze swoich głównych konkurentów, jednak brytyjska linia lotnicza odrzuciła ofertę. Inwestycja Wizz Air mogła znacznie umocnić go względem Ryanaira.
Reklama
easyJet odrzucił ofertę kupna od Wizz Air – poinformował w czwartek (9.09) Reuters. Brytyjski przewoźnik zdecydował się na zebranie 1,7 mld dolarów od swoich udziałowców i wyjście z koronakryzysu na własną rękę.

Jak podał Reuters i potwierdził Bloomberg powołując się na swoje niezależne źródła, Wizz Air chciał przejąć easyJet i stworzyć taniego lotniczego giganta, którego liczebność floty byłaby porównywalna z flotą Ryanaira. Przedstawiciele obu przewoźników odmówili jednak oficjalnego potwierdzenia informacji i podania szczegółów.


Potencjalny oferent nie doceniałby naszej działalności. [...] Jego podejście było wysoce warunkowe w swojej naturze, co czyniło je bardzo niepewnym pod względem dostępności. Samodzielna walka ze skutkami pandemii koronawirusa pozwoli działać nam bardziej agresywnie po nadejściu ożywienia na rynku – komentował bez podawania nazwy oferenta Johan Lundgren, dyrektor generalny easyJet.

Wizz, którego największym udziałowcem jego Indigo Partners, ma wartość rynkową ok. 7 mld dolarów, podczas gdy easyJet jest wart 4,6 mld funtów. Cena akcji węgierskiej linii również przewyższa kurs easyJet. Jak zwracają uwagę specjaliści branży lotniczej, Wizz Air posiadający dominującą pozycję w środkowej i wschodniej części Europy z pewnością chciałby wykorzystać silne notowania easyJet w Europie Zachodniej i w konsekwencji być zdolnym do zdecydowanie skuteczniejszej konkurencji ze swoim głównym rywalem – Ryanairem.

easyJet zawsze był strategicznym celem dla Jozsefa Varadiego [dyrektora generalnego Wizz Air – przyp. red.] – powiedział Reutersowi anonimowy informator ze struktury kierowniczej węgierskiej linii. Jak podliczyła jednak agencja prasowa, w 2020 r. Wizz Air i easyJet wciąż przewieźli wspólnie niemal 20 mln pasażerów mniej niż Ryanair.


EasyJet, który podczas pandemii koronawirusa ogłosił pierwszą w swojej 26-letniej historii roczną stratę i zwolnił ok. 4,5 tys. pracowników, chce w najbliższych latach skutecznie konkurować głównie z przewoźnikami z IAG Group oraz Air France-KLM na rynkach, na których wycofują oni swoje operacje krótkodystansowe. W tym celu postanowiono o emisji akcji o wartości ok. 1,7 mld dolarów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 r. easyJet spodziewa się przewozić do 60 proc. ilości pasażerów z 2019 r. – rozwój linii jest powstrzymywany przez wolniejszy powrót Wielkiej Brytanii do podróży międzynarodowych, niż w pozostałej części Europy.

Przeciągające się ożywienie zmusiło easyJet do pozyskania 5,5 mld funtów od udziałowców, a także do sprzedaży i leasingu zwrotnego samolotów. Przewoźnik ogłosił także zaciągnięcie dodatkowego kredytu w wysokości 400 mln dolarów.

Fot.: materiały prasowe, easyJet, Wizz Air

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy