Islandzki PLAY doda do floty A320neo

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
09 września 2021 10:30
Najnowsza islandzka linia lotnicza przedstawia odważne plany rozbudowy swojej floty. Już w przyszłym roku PLAY ma latać sześcioma samolotami, które obsłużą rejsy m. in. do Stanów Zjednoczonych.
Reklama

Islandzki lotniczy start-up PLAY podpisał listy intencyjne z dwoma leasingodawcami, których przedmiotem jest sześć kolejnych samolotów produkcji Airbusa. Przewoźnik latający obecnie trzema maszynami A321neo, planuje także pozyskać model A320neo – informuje portal FlightGlobal.

Jak podano, PLAY w sierpniu br. zawarł wstępne porozumienia z dwoma „czołowymi międzynarodowymi leasingodawcami samolotów” – pierwsza z umów objęła dostawę dwóch nowych, zbudowanych w 2020 r. A320neo – samoloty miałyby pojawić się w Reykjaviku w I kwartale przyszłego roku. Drugi kontrakt obejmuje trzy A320neo i jeden A321neo, których dostawa ma nastąpić wiosną 2023 r. Zdradzono także, że na finiszu są negocjacje w sprawie leasingu dziesiątego samolotu.

Poprzez nowe umowy PLAY na dogodnych warunkach, dzięki rynkowi post-COVID, pozyska samoloty już wiosną 2022 r. Linia będzie miała wówczas w swojej flocie sześć samolotów, co umożliwi operacje pomiędzy Ameryką Północną a Europą. Trwają również negocjacje dotyczące uzupełnienia floty na lata 2024 i 2025, dzięki czemu do 2025 roku jej liczebność wzrośnie do 15 samolotów – czytamy w oświadczeniu islandzkiego przewoźnika.


Islandzki przewoźnik po raz pierwszy wzbił się w powietrze 26 czerwca br. – był to rejs z Reykjaviku–Keflavik na londyńskie lotnisko Stansted. Lot obsłużył maszyna Airbus A321neo (TF-AEW), która trafiła do przewoźnika kilka dni przed rejsem inauguracyjnym. Pozostałe dwa samoloty wyleasingowane przez PLAY od firmy AerCap przyleciały do Reykjaviku w lipcu tego roku. A321neo w malowaniu PLAY zabiera na pokład 192 pasażerów w jednoklasowym układzie klasy ekonomicznej – dla porównania, Wizz Air przewozi na pokładach swoich A321neo aż 239 pasażerów, co odpowiada ośmiu dodatkowym rzędom foteli.

PLAY uruchomił loty z Reykjaviku na trasach europejskich w czerwcu tego roku, natomiast a na początku tego miesiąca linia złożyła do amerykańskiego organu regulującego lotnictwo cywilne wniosek o zgodę na uruchomienie lotów transatlantyckich – pierwsze rejsy na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych mają ruszyć już wiosną przyszłego roku.

Zgodnie z informacjami o pierwszych tygodniach działalności nowej linii, w lipcu 2021 r. PLAY przewiózł niecałe 10 tys. pasażerów, a wskaźnik wypełnienia samolotów wyniósł jedynie 41,7 proc. Według przewoźnika, biorąc pod uwagę negatywny wpływ ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią koronawirusa, nie jest to zły wynik, a wielu pasażerów skorzystało z elastycznych biletów i odłożyło swoje loty na później. W siódmym miesiącu roku 96,2 proc. lotów PLAY wylądowało na czas.

Fot.: PLAY
Reklama
Tagi
play islandia

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama