Boeing wypłaci odszkodowanie Ethiopian Airlines

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
08 września 2021 11:00
Ethiopian Airlines i Boeing wypracowali ugodę po katastrofie samolotu Boeing 737 MAX 8 w 2019 r. Porozumienie objęło nie tylko odszkodowanie pieniężne, ale także m. in. zobowiązanie do wzajemnej współpracy strategicznej.
Reklama

Ethiopian Airlines i Boeing ogłosili rozstrzygnięcie sporu związanego z katastrofą samolotu Boeing 737 MAX 8 w 2019 r. i późniejsze uziemienie maszyn tego typu posiadanych przez przewoźnika.

Zgodnie z postanowieniami ugody, Boeing zapłaci afrykańskiej linii 280 mln dolarów odszkodowania. Ethiopian Airlines otrzymają ponadto dodatkowe korzyści w postaci darmowych dostaw części zamiennych przez okres trzech lat oraz rabatów na przyszłe zamówienia maszyn od Boeinga. Łączna wartość odszkodowania dla Ethiopian Airlines podliczona została na 600 mln dolarów.

Jak podaje The Seattle Times, wysokość odszkodowania jest mniej więcej taka sama jak wysokość oferty ugodowej, którą Boeing złożył na początku 2021 r. Porozumienie obejmuje także podpisanie memorandum o współpracy strategicznej pomiędzy Boeingiem i Ethiopian Airlines – strony zobowiązały się do ścisłej współpracy w dziedzinie produkcji, szkoleń lotniczych i edukacji. Memorandum na wzmocnić pozycję szkoły Ethiopian Aviation Academy, a Boeing chciały rozwinąć produkcję w dziedzinie lotnictwa w Etiopii.


Jak poinformowało kierownictwo Ethiopian Airlines w lutym br., przewoźnika nadal liczy na samoloty 737 MAX – firma zdecydowała się na pozostanie przy tym typie maszyn po wnikliwej analizie, która obejmowała nie tylko czynniki techniczne, ale także biznesowe, operacyjne i wizerunkowe. Uznano, że przejście na inny typ samolotu nie miałoby sensu, przede wszystkim ekonomicznego.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama