Gdańsk: Ponad milion pasażerów od początku roku

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
07 września 2021 09:30
Gdańskie lotnisko opublikowało dane przewozowe za miniony miesiąc. W sierpniu br. przez Rębiechowo przewinęło się ponad 360 tys. podróżnych, czyli najwięcej od początku bieżącego roku.
Reklama

Przed rozpoczęciem wakacji branża lotnicza liczyła na szybką odbudowę ruchu pasażerskiego w związku ze słoneczną pogodą oraz przerwą w nauce dzieci i młodzieży. Jak się okazało nadzieje przedstawicieli sektora turystycznego nie były oderwane od rzeczywistości, a sezon wakacyjny faktycznie przyniósł spodziewane wzrosty. Korzystnymi wynikami przewozowymi może pochwalić się m.in. port lotniczy im. Lecha Wałęsy, który na przestrzeni minionego miesiąca obsłużył ponad 360 tys. pasażerów. To o ponad 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy świat pogrążony był w pandemii, a obostrzenia na granicach były surowe i wszechobecne.


- To fantastyczna wiadomość dla nas, naszych pracowników i firm z nami kooperujących, a przede wszystkim linii lotniczych, które latają z Gdańska. To dowód, że pasażerowie chętnie podróżują i wybierają nasze lotnisko. Pękł nam pierwszy milion i idziemy po więcej. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z zagrożeń wynikających głównie z ryzyka rozprzestrzenienia się czwartej fali COVID-19, ale mamy nadzieję, że skala zaszczepienia Polaków i Europejczyków nie zatrzyma ich w podróżowaniu - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska.

Najwięcej pasażerów przekroczyło bramki w Rębiechowie w niedzielę 15 sierpnia. W sumie było to ponad 14 tys. osób. Korzystnie prezentują się również dane wykonanych operacji lotniczych. Tych było w ubiegłym miesiącu o blisko 20 proc. więcej niż w sierpniu ub. roku. Pomimo świetnych wyników, statystyki wciąż są dalekie od tych, które lotnisko osiągało w rekordowym 2019 roku.

W sierpniu w ramach ruchu regularnego podróżni najchętniej wybierali Londyn (27 tys. pasażerów), Oslo (22 tys.) i Sztokholm (16 tys.). Pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków zamknął Amsterdam (14 tys.) oraz Warszawa (11 tys.). Dużym powodzeniem cieszyły się także połączenia czarterowe. W minionym miesiącu było ponad 235 proc. pasażerów czarterowych więcej niż w sierpniu przed rokiem, a startów i lądowań było ponad dwa razy więcej. Najwięcej turystów zdecydowało się na wypoczynek w Turcji, Grecji i Bułgarii.


Dane opublikowane przez gdańskie lotnisko potwierdzają także znakomite wypełnienie odlatujących i przylatujących do Trójmiasta samolotów (tzw. LF - Load Factor). W sierpniu maszyny linii SWISS odlatywały do Zurychu wypełnione w ponad 90 proc. Podobnie było w przypadku rejsów LOT-u na grecką wyspę Kos, Ryanaira do Dublina oraz Wizz Aira do Barcelony i Alesund. Gdańskie lotnisko oferuje w sumie 91 bezpośrednich połączeń w ramach regularnej siatki połączeń. Pasażerowie mają do wyboru 76 lotnisk w 23 państwach. Urozmaicona i bezsprzecznie najciekawsza oferta gdańskiego lotniska od lat przyczyniła się do dobrych wyników przewozowych pomimo pandemii. Wliczając sierpniowy rezultat przez Rębiechowo przewinęło się w sumie ponad milion podróżnych od początku roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama