Philippine Airlines wnioskują o ochronę upadłościową

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
06 września 2021 09:17
Narodowe filipińskie linie lotnicze składają wniosek o ogłoszenie upadłości. Przewoźnik zapewnia, że ma to jedynie pomóc linii kontynuować działalność oraz zapewnia, że zaplanowane loty nie są zagrożone.
Reklama

W piątek (3.09) Philippine Airlines ogłosiły zamiar złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w Stanach Zjednoczonych, w formie programu restrukturyzacji przewidzianego w Rozdziale 11 amerykańskiego Kodeksu Upadłościowego. Procedura ta jest przewidziana dla podmiotów, których zobowiązania wynoszą ponad 2 mld dolarów.

Złożenie wniosku nie oznacza jeszcze ostatecznego bankructwa przewoźnika, który na tym etapie chce uzyskać ochronę przed wierzycielami i możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji w zakresie dającym możliwość kontynuowania działalności. Podobny wniosek ma zostać złożony równolegle na Filipinach.

Restrukturyzacja na podstawie Rozdziału 11 daje nam możliwość ponownego ożywienia i powrotu do stabilnej sytuacji finansowej raz na zawsze. Mamy nadzieję. [...] Proces z Rozdziału 11, w który jesteśmy wstępnie zaangażowani, pozwoli nam na wyjście z silnym wsparciem do naszych głównych wierzycieli i jeszcze większe zaangażowanie naszych udziałowców – czytamy w oświadczeniu filipińskiego narodowego przewoźnika wydanym dla portalu Simple Flying.


Aby móc dokonać takiego ruchu, Philippine Airlines uzyskały większościową zgodę swoich udziałowców. Jak podał Bloomberg, także 90 proc. wierzycieli przewoźnika zaakceptowało ten plan. Kierownictwo przewoźnika przekonuje, że jedynie Rozdział 11 pozwoli linii na pozyskanie kapitału, obniżenie długu oraz uzyskanie solidliejszejszych podstaw finansowych na przyszłość.

Narodowe linie lotnicze Filipin czeka w najbliższym czasie także restrukturyzacja floty – już w w maju 2021 r. Philippine Airlines poinformowały, że chcą zmniejszyć liczbę obsługiwanych samolotów Airbus A350 oraz Boeing 777, jednak w najbliższych miesiącach spodziewane są dalsze cięcia liczebności floty, która składa się obecnie z 59 maszyn, w tym jedynie 27 aktywnych. Według informacji podanych przez Bloomberg, Philippine Airlines mogą latać docelowo jedynie 20 samolotami.

W maju 2021 r. przewoźnik otrzymał od filipińskiego rządu gotówkę w kwocie 296 mln dolarów, w ramach wsparcia w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Philippine Airlines uspokajają pasażerów, że nadal będą obsługiwać wszystkie zaplanowane loty, a złożenie wniosku o ochronę upadłościową jest jedynie „sprawą czysto biznesową” i nie wpłunie to na bieżącą działalność.

Fot.: Wikimedia Commons, Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama