Boeing 737 MAX został zatwierdzony w Malezji
Organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo lotnicze w Malezji po ponad dwóch latach od uziemienia wydał zgodę na ponowne loty komercyjne samolotami B737 MAX nad terytorium tego państwa.
Reklama
W marcu 2019 roku ogólnoświatowa flota samolotów B737 MAX została uziemiona. Był to skutek dwóch katastrof lotniczych z udziałem maszyn (należących do odpowiednio Lion Air oraz Ethiopian Airlines). Do wypadków, w których zginęło w sumie 346 osób doszło pod koniec 2018 i na początku 2019 roku. Od tamtej pory producent Boeing zmuszony był podjąć szereg działań mających na celu usunięcie wadliwych systemów i elementów, a sama maszyna B737 MAX musiała przejść ponowną certyfikację. I choć samoloty te zostały już dopuszczone do komercyjnego użytku m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych jakiś czas temu, dopiero wczoraj (2.09) analogiczna decyzja zapadła w Malezji.
Lokalny organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo lotnicze po zapoznaniu się ze wszystkimi dostępnymi raportami i badaniami wyraził w końcu zgodę na powrót samolotów B737 MAX na malezyjskie niebo. Jednocześnie odpowiednik polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał dyrektywę zawierającą szereg zaleceń i wymogów nakreślających zasady użytkowania maszyn. Większość z zapisów opiera się na wskazówkach wydanych przez amerykański urząd i firmę Boeing.
- Po przeanalizowaniu dokumentów amerykańskiej agencji i samego producenta postanowiliśmy ponownie wydać zgodę na powrót samolotów B737 MAX do czynnej służby. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i dodatkowe aspekty pozytywnie oceniliśmy względy bezpieczeństwa dla przywrócenia tych maszyn w Malezji - można przeczytać w oświadczeniu malezyjskiego organu.