Do Albanii tylko z certyfikatem COVID-19

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
2 września 2021 10:56
Albania już wkrótce dołączy do państw ograniczających wjazd do kraju. W związku z sytuacją epidemiczną turyści przekraczający albańską granicę będą musieli spełnić warunki zbliżone do tych określonych przez unijny certyfikat COVID-19.
Reklama
Niewiele było krajów, które w szczycie sezonu letniego nie zdecydowały się na utrzymanie bądź wprowadzenie rygorystycznych zasad wjazdowych celem ograniczenia rozprzestrzeniającego się wirusa COVID-19. Jednym z państw, które konsekwentnie pozostawało otwarte dla wszystkich przyjezdnych była Albania. Lokalne władze przez bardzo długi czas nie nakładały na przybywających na Bałkany turystów żadnych restrykcji, co w praktyce oznaczało możliwość swobodnego przekraczania albańskiej granicy bez konieczności wykonywania testów na obecność wirusa czy odbywania obowiązkowej kwarantanny. Wszystko zmieni się za kilka dni.


Od 6 września br. podróżni odwiedzający Albanię będą zobligowani do okazania na granicy zaświadczenia potwierdzającego pełne zaszczepienie (po upływie minimum dwóch tygodni od podania ostatniej dawki), negatywnego wyniku badania na obecność COVID-19 w organizmie bądź dowodu przebycia choroby (w ostatnich sześciu miesiącach). Testem akceptowanym przez albańskie władze jest zarówno badanie PCR (na 72 godz. przed przyjazdem) jak i test antygenowy (nie starszy niż 48 godz. przed podróżą). Z obowiązku przedstawienia wskazanych dokumentów są dzieci do 6. roku życia. Są to więc wymagania zbliżone do tych oferowanych przez unijny certyfikat COVID-19, choć Albania do Unii Europejskiej nie należy.


Ograniczenia na granicy z pewnością dotkną polskich turystów, dla których Albania była jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych i negatywnie wpłyną na zainteresowanie bałkańskim kierunkiem. To jednak nie wszystko, bowiem po przyjeździe na Bałkany podróżnych spotkają kolejne restrykcje. W kraju obowiązuje godzina policyjna, a noszenie masek jest obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach i środkach transportu publicznego. Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń nie może dziwić w obliczu stale rosnącej liczby przypadków w Albanii. Podczas gdy w lipcu odnotowywano zaledwie kilka zakażeń dziennie, obecne dane oscylują w granicach tysiąca przypadków każdego dnia. Nie lepiej prezentuje się lokalny procent zaszczepienia populacji. Zgodnie z najnowszymi informacjami pełną dawkę preparatu przeciw COVID-19 przyjęło do tej pory zaledwie 22 proc. mieszkańców kraju.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy