Pierwszy A220 Air France wzbił się w powietrze

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
01 września 2021 08:38
Kilka dni temu pierwszy egzemplarz samolotu A220, który już wkrótce trafi do floty Air France odbył inauguracyjny przelot. Maszyna wyląduje w Paryżu najwcześniej pod koniec września br.
Reklama

W miniony czwartek (26.08) na należącym do zakładów produkcyjnych Airbusa lotnisku Mirabel w Kanadzie odbył się pierwszy start samolotu A220 w malowaniu francuskiej linii Air France. Lot był częścią ostatniej fazy przygotowań maszyny do ostatecznego przekazania jej przewoźnikowi. Podczas kilkugodzinnego przelotu eksperci i przedstawiciele Airbusa wykonywali szereg testów. Po ich pozytywnym zaliczeniu samolot bezpiecznie wylądował w Kanadzie.

Air France dokonało w sumie zamówień na łączną liczbę 60 maszyn A220-300, które docelowo mają zastąpić starzejące się samoloty A318 i A319 na trasach krótkiego i średniego dystansu. Testowany przed kilkoma dniami model był pierwszym z całej serii będącej częścią przyszłej floty przewoźnika.

Linia zaznacza, że formalnie samolot stał się już częścią Air France, ale jednocześnie podkreśla, iż wdrożenie maszyny do czynnej służby z pasażerami na pokładzie nie nastąpi szybciej niż w drugiej połowie września. Do tego czasu najnowszy egzemplarz zostanie poddany dodatkowym testom i badaniom technicznym, aby móc bezpiecznie rozpocząć operacje komercyjne.

Najnowszy nabytek przewoźnika będzie dysponował 148 miejscami na pokładzie i zasięgiem blisko 2,5 tys. mil morskich (nieco ponad 4 tys. km). Tym samym ma zabezpieczyć flotę Air France na najbliższe lata wykonując przede wszystkim połączenia europejskie. Pozyskanie samolotów A220 nie tylko poprawi komfort podróżnych dzięki bardziej przestronnym wnętrzom i pokładowemu Wi-Fi, ale także przyczyni się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Maszyna odgrywa kluczową rolę w strategii Air France zakładającej drastyczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama