Katowice: W lipcu 41 proc. frachtu więcej

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
26 sierpnia 2021 12:47
W lipcu 2021 roku z oraz do Katowice Airport przewieziono 2607 ton frachtu, to jest o 762 tony więcej (+41,3 proc.) w porównaniu z wynikiem osiągniętym podczas tego samego okresu w zeszłym roku.
Reklama

W sumie od stycznia do końca lipca bieżącego roku w pyrzowickim terminalu cargo obsłużono 16423 tony ładunków, czyli o 5507 ton więcej (+50,4 proc.) w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2020 roku.

W wakacje 2021 roku siatka regularnych połączeń towarowych pyrzowickiego lotniska poszerzyła się o trzy nowe trasy realizowane na zlecenie firmy Amazon. 6 lipca 2021 r. wystartowała rotacja Mediolan-Malpensa – Cagliari – Katowice Airport – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa. Dwa tygodnie później zadebiutowało połączenie Katowice Airport – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Katowice Airport, a 3 sierpnia rotacja Mediolan-Malpensa – Katania – Katowice Airport – Madryt – Mediolan-Malpensa. Wszystkie trasy obsługiwane są Boeingami 737-400 w wersji cargo.


W Pyrzowicach swoje regionalne bazy mają czołowi operatorzy cargo w Europie. Aktualnie siatka regularnych połączeń towarowych Katowice Airport obejmuje 10 tras. Oprócz wspomnianych już nowych kierunków Amazona, na zlecenie tej firmy realizowane jest także regularne połączenie: Katowice Airport – Kolonia-Bonn – East Midlands – Kolonia-Bonn – Katowice Airport. DHL Express lata z Pyrzowic do Lipska, UPS do Kolonii-Bonn, FedEx do Paryża, a TNT obsługuje rotację Liege – Katowice Airport – Gdańsk – Ryga – Liege. Ponadto w Katowice Airport od stycznia 2021 roku swój ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS* prowadzi Lufthansa Cargo, skąd oferuje regularne połączenia towarowe z Frankfurtem i Wiedniem.

- Dzięki nowoczesnej i przystosowanej do obsługi dużej ilości cargo infrastrukturze, Katowice Airport od lat notuje coraz lepsze wyniki w tym segmencie ruchu lotniczego i umacnia się na pozycji lidera wśród polskich portów regionalnych. Prognozujemy, że rok 2021 będzie dla Pyrzowic rekordowy i zakończymy go z ponad 50-procentowym wzrostem wolumenu w porównaniu z minionym rokiem, co przełoży się na około 30 tys. ton obsłużonego frachtu. Jednocześnie nadal dbamy o rozwój tego segmentu. Aktualnie intensywnie pracujemy nad projektem rozbudowy strefy cargo. W najbliższych latach chcemy zrealizować inwestycje, które pozwolą przynajmniej podwoić powierzchnię infrastruktury terminalowej, która przeznaczona jest do obsługi cargo lotniczego – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama