PLAY chce latać do USA

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 sierpnia 2021 09:40
Islandzki lotniczy start-up PLAY, zaledwie dwa miesiące po pierwszym locie, wnioskuje o możliwość wykonywania lotów do Stanów Zjednoczonych.
Reklama

W piątek (20.08) linie lotnicze PLAY zwróciły się do Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych o zgodę na rozpoczęcie lotów do USA. Tani przewoźnik planuje otworzyć regularne loty na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych w przyszłym roku.

We wniosku kierowanym do amerykańskiej agencji przewoźnik „poprosił o przyspieszone przetworzenie wniosku, aby umożliwić mu jak najszybsze rozpoczęcie planowanych rejsów”. PLAY spodziewa się uruchomić pierwsze loty za ocean latem 2022 roku.


Nie trzeba być geniuszem, żeby domyślić się, że będą to główne miasta. To będzie Nowy Jork, Boston i Waszyngton, przynajmniej tyle możemy wymieć bezsprzecznie. Zobaczymy też, czy będziemy mieć jakieś niespodzianki – komentuje plany co do amerykańskiej siatki połączeń Birgir Jónsson, dyrektor generalny PLAY.

Islandzki przewoźnik po raz pierwszy wzbił się w powietrze 26 czerwca br. – był to rejs z Reykjaviku–Keflavik na londyńskie lotnisko Stansted. Lot obsłużył maszyna Airbus A321neo (TF-AEW), która trafiła do przewoźnika kilka dni przed rejsem inauguracyjnym. Pozostałe dwa samoloty wyleasingowane przez PLAY od firmy AerCap przyleciały do Reykjaviku w lipcu tego roku. A321neo w malowaniu PLAY zabiera na pokład 192 pasażerów w jednoklasowym układzie klasy ekonomicznej – dla porównania, Wizz Air przewozi na pokładach swoich A321neo aż 239 pasażerów, co odpowiada ośmiu dodatkowym rzędom foteli.

Zgodnie z informacjami o pierwszych tygodniach działalności nowej linii, w lipcu 2021 r. PLAY przewiózł niecałe 10 tys. pasażerów, a wskaźnik wypełnienia samolotów wyniósł jedynie 41,7 proc. Według przewoźnika, biorąc pod uwagę negatywny wpływ ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią koronawirusa, nie jest to zły wynik, a wielu pasażerów skorzystało z elastycznych biletów i odłożyło swoje loty na później. W siódmym miesiącu roku 96,2 proc. lotów PLAY wylądowało na czas.


PLAY oferuje obecnie siedem tras obsługiwanych przez trzy samoloty Airbus A321neo. Linia lotnicza została założona latem 2019 r. przez dwóch byłych menedżerów islandzkiej taniej linii lotniczej Wow Air, wraz z irlandzkim funduszem inwestycyjnym Avianta Capital, który objął 75 proc. udziałów. Przewoźnik początkowo chciał rozpocząć działalność w maju zeszłego roku i latać na sześciu europejskich kierunkach, co nie udało się ze względu na pandemię COVID-19. W kwietniu tego roku spółce udało się pozyskać 40 mln dolarów kapitału – w nową linię lotniczą zainwestowały islandzkie przedsiębiorstwa, fundusze emerytalne oraz prywatni inwestorzy.

Fot.: PLAY
Tagi
play islandia

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama