Okęcie: Ponad milion pasażerów w lipcu

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
20 sierpnia 2021 11:31
Ponad milion pasażerów w lipcu. Tylko przez ostatni weekend ubiegłego miesiąca przez stołeczny port przewinęło się 122 tysiące podróżnych.
Reklama

Statystyki Warszawa (WAW)
W lipcu na Lotnisku Chopina przywitaliśmy milionowego pasażera, odprawionego w ciągu jednego miesiąca. Jest to najwyższy miesięczny wynik od czasu rozpoczęcia pandemii. To również ważne wydarzenie i wyraźny znak, że ruch pasażerski dynamicznie wzrasta. Mimo, że według statystyk, Lotnisko Chopina wciąż obsługuje nieco ponad połowę ruchu z analogicznego okresu w 2019 roku, to tak znacząca poprawa napawa optymizmem.

Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w sierpniu. W lipcu z usług stołecznego portu skorzystało 1,040 mln pasażerów. To o ponad 62% więcej niż w czerwcu i aż o ponad 134 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku.

- Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina w ciągu jednego miesiąca to bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że mamy do czynienia ze stabilnym trendem wzrostowym, który nie jest dziełem przypadku – mówi Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina – wierzymy, że sierpień będzie jeszcze lepszy.

Optymistyczną przesłanką jest powrót przewoźników, którzy wstrzymali swoją działalność. Siatka połączeń nadal się rozrasta, czemu dodatkowo sprzyja sezon wakacyjny, w którym linie lotnicze mocno postawiły na przewozy czarterowe i atrakcyjne kierunki.

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt (110 tys. pasażerów). Jednak w samym lipcu wyprzedził go Paryż (CDG, ORY) z ruchem 29 tys. pasażerów versus 24 tys. pasażerów podróżujących z i do Frankfurtu. Wśród pozostałych najpopularniejszych lipcowych połączeń regularnych znalazły się również Kijów i Amsterdam. Najpopularniejszymi kierunkami nierozkładowymi w lipcu tego roku były Antalya w Turcji, Rodos, Zakynthos i Heraklion w Grecji.

Warto podkreślić, że Antalya, znajdująca się na samym szczycie kierunków wakacyjnych jest również najpopularniejszym kierunkiem lipca w ogóle, z ruchem ponad 45 tys. pasażerów przewiezionych przez aż ośmiu przewoźników.

Od stycznia do lipca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 55 proc. pasażerów.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 65% wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji pasażerskich. Wśród przewoźników nierozkładowych na drugim miejscu po Enter Air znajduje się Smartwings.

W minionym miesiącu bardzo wzrosły przewozy cargo (ponad 8,7 tys. ton). W okresie od stycznia do lipca br. na pokładach statków powietrznych przetransportowano ponad 52,4 tys. ton ładunków, co oznacza, że cargo niemal wyrównuje wyniki z rekordowego 2019 roku (w analogicznym okresie 2019 roku cargo wyniosło 53,4 tys. ton).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama