JetBlue wylądował w Europie po 4 latach planowania

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
13 sierpnia 2021 09:15
Niskokosztowy amerykański przewoźnik, zgodnie ze wcześniejszymi planami, oficjalnie zainaugurował swoją pierwsza europejską trasę. JetBlue zostały kolejnymi liniami lotniczymi, które połączyły Nowy Jork z londyńskim Heathrow.
Reklama

W czwartek (12.08) JetBlue, amerykańskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Nowym Jorku, wykonały pierwszy komercyjny lot do Europy. Rejs pomiędzy lotniskiem JFK a Heathrow trwał 6 godzin i 24 minuty. 29 września 2021 r. ma ruszyć także druga trasa JetBlue do Londynu, na lotnisko Gatwick.


Codzienne loty na oba londyńskie lotniska będą wykorzystywać nowe samoloty Airbus A321LR z 24 miejscami klasy premium, nazwanej przez przewoźnika Mint, która daje do dyspozycji pasażerów w pełni rozkładane fotele z adaptacyjnym materacem w prywatnych apartamentach. Na pokładzie znajdzie się także 114 miejsc klasy ekonomicznej z szerokimi 18,4-calowymi fotelami z wyprofilowanym miejscem na oparcie kolan. Większość foteli klasy ekonomicznej na pokładzie A321LR będzie oferować możliwość pełnego pochylenia oparć, natomiast w czterech rzędach (Even More Space) możliwe będzie uzyskanie dodatkowego miejsca na nogi.

Plany lotów JetBlue do Europy, po wcześniejszych nieoficjalnych informacjach, zostały potwierdzone już 2018 r., jednak dopiero rok później przewoźnik wskazał termin pierwszych rejsów na rok 2021. Pomimo światowego kryzysu w lotnictwie wywołanego pandemią COVID-19, ostatecznie budżetowe loty za ocean ruszyły w III kwartale 2021 r., tak jak zostało to potwierdzone w listopadzie 2020 r. Wcześniej zapowiadane rejsy z Bostonu do Londynu wystartują jednak dopiero w roku 2022 r.


Początkowo JetBlue uzyskał możliwość lotów na londyńskie lotniska Gatwick i Stansted, jednak nie rezygnował ze starań o sloty na Heathrow, głównym porcie obsługującym Londyn, gdzie pomimo znacznie wyższych kosztów, przede wszystkim chciał latać. Taka możliwość pojawiła się m. in. przez pandemię COVID-19 i co za tym idzie, mniejszą liczbę chętnych na obsługę rejsów na główne lotnisko Londynu, które do początku 2020 r. pracowało na granicy swoich możliwości.

JetBlue Airways odebrały pierwszego z 13 zamówionych samolotów tego typu w kwietniu br. – pozostałe mają trafić do przewoźnika do końca 2022 r. Wszystkie z tych maszyn zostaną wyposażone w eleganckie i przestronne wnętrze kabiny wykonane przez Airbusa w standardzie Airspace. Amerykańska linia zamówiła także 13 egzemplarzy modelu A321XLR, które będą pojawiać się we flocie od 2023 r. Wydłużony zasięg tej maszyny zostanie zapewne przez JetBlue wykorzystany na innych europejskich trasach.

Więcej o przewoźniku w artykule Pasazer.com: "Oblatywacz: JetBlue przez Stany".

Fot.: JetBlue Airways, Airbus, materiały prasowe
Reklama
Tagi
jetblue

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama