Airbus rozważa A321neo w wersji cargo

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
13 sierpnia 2021 09:48
1 komentarz
Lotnicze konsorcjum z siedzibą w Tuluzie rozmawia z potencjalnymi odbiorcami o nowym samolocie wąskokadłubowym przeznaczonym do przewozu towarów. To już drugi nowy model model cargo od Airbusa, o którym słyszymy w ciagu ostatniego miesiąca.
Reklama

Europejski producent lotniczy prowadzi badania rynkowe i sprawdza, czy znalazłby odpowiednią liczbę klientów na wersję cargo modelu A321neo – informuje Leeham News and Analysis. Według serwisu, aby projekt mógł powstać, Airbus potrzebowałby chętnych na przynajmniej 50 maszyn tego typu.

Ogłaszając uruchomienie prac nad frachtowcem opartym na A321neo, Airbus nie ujawnił potencjalnych klientów. Przedstawiciele firmy nie ujawnili także specyfikacji maszyny, poza stwierdzeniem, że „ładowność będzie przekraczać 90 ton”.

W ubiegłym miesiącu Airbus poinformował, że rozpoczyna prace nad wersją cargo maszyny A350, która zgodnie z zapowiedziami, wzbije się w powietrzne w 2025 r. Jak pisze Leeham News, Boeing po raz pierwszy poczuł ze strony Airbusa realne zagrożenie na rynku samolotów towarowych, na którym zdecydowanie wyprzedza europejskiego konkurenta.


Biorąc pod uwagę, jak dobrze rozwija się lotniczy rynek cargo w ostatnim czasie, można oczekiwać, że nowy projekt Airbusa A321F neo spotka się z pozytywną reakcją ze strony potencjalnych odbiorców. Jak sugerują źródła Leeham News, europejski producent lotniczy rozpoczął już rozmowy z czołowymi operatorami cargo na całym świecie, jednak negocjacje prowadzone są w pełnej poufności.

Fot.: Airbus

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2021-08-15 20:40   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Zagrożenie ze strony Airbusa dla Boeinga jest małe. Ewentualny A350 i tak będzie miał godnego przeciwnika. Boeing 777X na pewno powstanie. Czasu jednak dla obu producentów zostaje coraz mniej. Od 2028 roku wchodzą zaostrzone normy emisji, więc czas goni obu producentów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama