737 MAX z nowym dużym odbiorcą w Indiach

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 sierpnia 2021 09:45
Amerykański producent lotniczy prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym indyjskim przewoźnikiem. Kontrakt obejmujący nawet 80 samolotów pozwoliłby Boeingowi znacząco zmniejszyć dominację Airbusa w Indiach.
Reklama

Boeing prowadzi zaawansowane rozmowy z nowo utworzonym indyjskim tanim przewoźnikiem, których przedmiotem są samoloty 737 MAX – podał w środę (11.08) Bloomberg. Według cytowanych źródeł, kontrakt ten ma pozwolić amerykańskiemu producentowi na przełom na dużym indyjskim rynku zdominowanym przez Airbusa.

Nowe linie lotnicze o nazwie Akasa, inwestycja miliardera Rakesha Jhunjhunwalę, miały prowadzić rozmowy także z Airbusem. Akasa były zainteresowane maszynami A320neo, jednak z uwagi na długą listę dostaw europejskiego producenta, odbiór fabrycznie nowych egzemplarzy tego modelu nie byłyby możliwy przez najbliższych kilka lat, co zdecydowanie przechyliło szalę na korzyść Boeinga.


Jak dowiadujemy się ze źródeł Bloomberga rozmowy nie zostały jeszcze sfinalizowane. Akasa, która ubiega się obecnie o wstępną zgodę na rozpoczęcie działalności od indyjskiego ministerstwa lotnictwa, w celu sfinansowania samolotów, planuje wykorzystać umowy sprzedaży i leasingu zwrotnego. Negocjacje mają dotyczyć 70-80 samolotów, a dostawy rozpoczęłyby się już w ciągu siedmiu najbliższych miesięcy.

Nowa linia lotnicza Jhunjhunwala planuje zgromadzenie floty 70 samolotów w ciągu czterech lat, jak powiedział biznesmen w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, którego udzielił w zeszłym miesiącu. Zamówienie na 70 egzemplarzy odrzutowców 737 MAX 8 zostałoby wycenione na 8,5 mld dolarów licząc po cenach katalogowych. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Boeing jest skłonny zaoferować na tę transakcję zniżkę większą niż zazwyczaj, ponieważ kontrakt ten może zapewnić producentowi silniejszą pozycję w Indiach, jednym z najszybciej rozwijających się rynków lotniczych na świecie.

Fot.: Boeing Company, materiały prasowe
Reklama
Tagi
boeing indie

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama