Ryanair i Wizz Air: Lipcowy bum

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
05 sierpnia 2021 10:00
W lipcu 2021 r. Wizz Air i Ryanair prawie podwoiły liczby przewiezionych pasażerów z poprzedniego miesiąca. Obie linie budżetowe poprawiły też wskaźniki wypełnienia miejsc w swoich samolotach.
Reklama

W lipcu br. Wizz Air przewiózł niespełna 3 mln pasażerów. Jest to wzrost o prawie 90 proc. w stosunku do czerwca br. i 76,2 proc. liczby podróżnych z lipca 2019 r. To lepszy rezultat niż w styczniu, lutym i marcu 2019 r. Z kolei Ryanair przewiózł 9,3 mln pasażerów, a więc 75 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Było to prawie 63 proc. podróżnych z lipca 2019 r. Ten wynik już jest gorszy tylko o 300 tys. w stosunku do lutego 2019 r. Postępy w dynamice przewozów ilustruje Wykres 1 poniżej.

Wykres 1.


W lipcu obaj przewoźnicy nie tylko zbliżyli się do osiągnięć sprzed wybuchu pandemii, ale bardzo mocno poprawili wskaźnik wypełnienia miejsc. Ryanair doszedł w tym elemencie do poziomu 80 proc. (8 punktów procentowych lepiej niż w czerwcu), a Wizz Air 78,5 proc. (lepiej aż o 14,5 punktu). Są to rezultaty, które osiągały w dobrych czasach linie sieciowe. Dla przewoźników budżetowych to jednak nadal trochę za mało. Niemniej dla Ryanaira jest to najlepszy wynik od 15 miesięcy, tak samo zresztą jak i dla Wizz Aira. Ten ostatni po raz pierwszy od wielu miesięcy zrównał się prawie w tym parametrze ze swoim rywalem z Irlandii. W sumie w lipcu br. obaj przewoźnicy obsłużyli ponad 12,2 mln pasażerów. Wykres 2 przedstawia miesięczne liczby przewiezionych pasażerów w latach 2019-2021.

Wykres 2.


Te dobre wyniki świadczą o odbiciu i powrocie popytu na prywatny ruch lotniczy w Europie. Jednak obraz po siedmiu miesiącach 2021 r. nie jest wcale różowy. Od stycznia do lipca br. Ryanair i Wizz Air obsłużyli razem 27 mln podróżnych. W tym samym okresie 2020 r. ta liczba wyniosła 42 mln, a w 2019 r. 109 mln. Wyniki pierwszych siedmiu miesięcy 2021 r. są na poziomie 27 proc. analogicznego okresu 2019 r. i 64 proc. ubiegłego roku. Wykres 3 ilustruje ciągle słabe wyniki 2021 r. Dziś nie ma jeszcze żadnej pewności, że br. będzie lepszy od 2020. Wszystko będzie zależeć od przewozów w czwartym kwartale roku.


Wykres 3.

Trzeci kwartał zaczął się po myśli przewoźników budżetowych. Sierpień powinien być jeszcze lepszy przede wszystkim z uwagi na poluzowanie restrykcji przy podróżach do Wielkiej Brytanii. Anglia jest bardzo ważnym rynkiem dla przewoźników budżetowych i likwidacja wymogu kwarantanny otworzy dla nich więcej możliwości. Londyn był przez ostatnie lata najpopularniejszym kierunkiem w większości polskich portów lotniczych. Zniesienie restrykcji na pewno wzmocni wzrosty ruchu na krajowych lotniskach. Z ogłoszeniem końca kryzysu w segmencie linii budżetowych trzeba jednak poczekać do czwartego kwartału br. Wtedy okaże się czy pasażerowie rzeczywiście wrócili do latania, bo aktualne, wakacyjne ożywienie może być tylko chwilowym powiewem optymizmu.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama