Ostatni Bombardier Q400 dostarczony

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
04 sierpnia 2021 09:53
Jak wcześniej zapowiadał kanadyjski producent, produkcja Dasha 8 Q400 zakończyła się w pierwszej połowie 2021 r. Ostatni wyprodukowany egzemplarz trafił do jednego z afrykańskich przewoźników.
Reklama

W piątek (30.07) przewoźnik Air Tanzania odebrał dostawę ostatniego nowo zbudowanego samolotu Bombardier DHC-8-Q400, który zjechał z linii produkcyjnej De Havilland Aircraft of Canada. Producent nie kończy definitywnie produkcji tego modelu, jednak przynajmniej w najbliższym czasie produkcja samolotu nie będzie wznowiona.

Maszyna o znakach rejestracyjnych C-GPPU poleciała początkowo do kanadyjskiego Goose Bay pod koniec kwietnia 2021 r., gdzie pozostawała przez kolejne trzy miesiące. Tanzański narodowy przewoźnik odebrał samolot po locie do Dar es Salaam przez Reykjavik–Keflavik, Rotterdam, Heraklion, Luksor i Addis Abebę w dniach od 28 do 30 lipca 2021 r.

Air Tanzania obsługuje obecnie jednego Bombardiera Q300, cztery inne Dash Q400, dwa A220-300 oraz dwa szerokokadłubowe B787-8. Wszystkie samoloty przewoźnika, w tym nowo dostarczony Q400, są własnością państwowego leasingodawcy Tanzania Government Flight (TGF).


Na początku roku De Havilland Aircraft, kanadyjski producent samolotów, zapowiedział, że wstrzyma produkcję Dash 8 Q400 po wyprodukowaniu wszystkich aktualnie potwierdzonych zamówień. Po zakończeniu produkcji, producent planuje opuścić zakład produkcyjny w Downsview, dzielnicy Toronto, i zwolnić 500 zatrudnionych tam pracowników. W wyniki tej decyzji związek zawodowy reprezentujący pracowników De Havilland Aircraft zażądał pomocy rządowej.

Obecnie De Havilland ma w planach powrócić do produkcji maszyny, jeżeli zainteresowanie modelem odpowiednio odbuduje się po pandemii koronawirusa.

Fot.: Air Tanzania
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama