Boeing ogłasza zyski

30 lipca 2021 09:16
Amerykański producent lotniczy przedstawił wyniki finansowe za okres od kwietnia do czerwca tego roku – okazały się one lepsze od kilku poprzednich kwartałów fiskalnych.
Reklama
Amerykański producent samolotów, za II kwartał 2021 r., odnotował zysk w wysokości 567 mln dolarów – jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę, że za poprzednie sześć kwartałów z rzędu Boeing nieprzerwanie notował straty, na co miało wpływ uziemienie modelu 737 MAX a potem także pandemia koronawirusa i wiążący się z nią mniejszy popyt na samoloty pasażerskie.

Na pozytywny wynik finansowy Boeinga wpłynęły głównie sektory wojskowy oraz kosmiczny, które wykazały stabilną sprzedaż na poziomie 7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 4 proc. w stosunku do tego okresu ubiegłego roku. Nieco gorzej radzi sobie sektor maszyn cywilnych, jednak tutaj strata jest już mniejsza niż w poprzednich kwartałach – przychód urósł do 6 mld dolarów, natomiast w analogicznym okresie 2020 r. uplasował się na poziomie zaledwie 1,6 mld.


Poprawa wyników wynika głównie ze wznowienia dostaw samolotów 737 MAX – od czasu ponownej certyfikacji tych samolotów przez amerykańską Federalna Administrację Lotnictwa (FAA), Boeing dostarczył 130 tego typu samolotów, a obecnie montuje średnio ok. 16 egzemplarzy 737 MAX miesięcznie. Zgodnie z przekazami prasowymi firmy, produkcja ma stopniowo wzrastać do 31 maszyn miesięcznie – takie tempo ma być osiągnięte już w 2022 r. planowane przez producenta.

W środę (28.07), po ogłoszeniu wyników finansowych, wartość akcji spółki wzrosły o 4 proc. do niemal 232 dolarów za akcję. Sytuacja rynkowa Boeinga znów staje jednak pod znakiem zapytania po tym, jak pod koniec czerwca 2021 r. The Seattle Times podał, że FAA formalnie odmówiła Boeingowi zezwolenia na kluczowy krok w kierunku certyfikacji modelu 777X z powodu niepokojącego incydentu podczas jego testów, co może poważnie opóźnić wejście szerokokadłubowej maszyny na rynek.

W styczniu 2021 r. Tim Clark, prezes Emirates, obecnie największego klienta programu 777X, ogłosił że maszyna może wejść do służby przewoźnika z Dubaju najwcześniej pod koniec 2023 r. lub później. Już wtedy było oczywiste, że certyfikację 777X, oprócz kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, opóźniać będzie także bardzo skrupulatna i drobiazgowa kontrola ze strony amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa i innych organów regulacyjnych, które straciły zaufanie Boeinga po kryzysie związanym z uziemieniem 737 MAX i dwoma katastrofami tych samolotów, w których zginęło łącznie 346 osób

Boeing 777X pomyślnie zakończył swój pierwszy lot 26 stycznia 2020 r. Model zdobył do tej pory 320 zamówień od wiodących przewoźników na całym świecie, w tym od linii ANA, British Airways, Cathay Pacific Airways, Etihad Airways, Lufthansa, Qatar Airways i Singapore Airlines. Emirates odbierze 115 egzemplarzy 777-9, na pokładzie którego podróżować będzie mogło ponad 400 pasażerów. Obecnie realną datą rozpoczęcia dostaw jest połowa 2024 r.

Fot.: Boeing

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy