A220 w barwach Air France już we wrześniu

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 lipca 2021 12:05
Nowa maszyna w barwach Air France dołączy do floty we wrześniu. Łączne zamówienie obejmuje 60 samolotów.
Reklama
Air France kontynuuje modernizację floty. Pod koniec września tego roku linia odbierze pierwszy z sześćdziesięciu zamówionych samolotów typu Airbus A220-300. Samoloty A220 zastąpią airbusy A318 i A319, które są aktualnie używane przez Air France na trasach krótkiego i średniego zasięgu – w Europie i na terenie Francji.

Nowy nabytek we flocie Air France – Airbus A220 jzużywa w porównaniu z poprzednim modelem 20 proc. mniej paliwa i jest 34 proc. cichszy. Airbus A220 w barwach Air France zabierze na pokład 148 pasażerów. Każdy z foteli w kabinie został wyposażony w porty USB typu A i C, a pasażerowie będą mogli korzystać z pokładowego Wi-Fi na własnych urządzeniach mobilnych. Ponieważ A220 jest zupełnie nowym modelem w flocie, od lata zeszłego roku Air France organizuje szkolenia swoich pilotów i personelu pokładowego do pracy na nowym sprzęcie. Docelowo linia planuje przeszkolić 700 pilotów, którzy będą zdobywali uprawnienia na A220 (tzw. type rating) oraz 2500 członków personelu pokładowego.

Pierwszy Airbus A220 przeznaczony dla Air France niedawno opuścił lakiernię Airbusa w Mirabel, niedaleko Montrealu. Nowe malowanie samolotów Air France obejmuje historyczny symbol linii, uskrzydlonego konika morskiego, który widnieje z przodu kadłuba. Samoloty, za sprawą swoich paramentów mają pomóc Air France w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, w tym redukcji emisji dwutlenku węgla.


Zanim nowy samolot wyląduje na lotnisku bazowym Air France w Paryżu (CDG) i rozpocznie regularne loty rejsowe, musi przejść serię testów naziemnych i w powietrzu. Następnie, już w Paryżu, przez ponad miesiąc maszyna posłuży do szkolenia załóg latających. Jak w przypadku każdego nowego typu samolotu wprowadzanego do floty, linia zainicjowała procedurę szkoleniową dla pilotów i personelu pokładowego, która polega na wyszkoleniu grup pracowników, którzy będą następnie odpowiedzialni za szkolenie swoich kolegów w ramach programów wewnętrznych zatwierdzonych przez odpowiednie władze. We wrześniu ubiegłego roku, ośmiu instruktorów pilotażu wzięło udział w 8-tygodniowym kursie praktyczno-teoretycznym w centrum szkoleniowym Airbusa w Montrealu. Aktualnie te osoby szkolą swoich kolegów, w tym 28 kolejnych instruktorów, którzy dołączą do zespołu wprowadzającego, a szkolenia odbywają się na symulatorach lotu.

Jak tylko pierwszy nowy samolot zostanie dostarczony do bazy Air France w Paryżu, szkolenia na symulatorze będą mogły zostać rozszerzone o około 20 lotów w warunkach rzeczywistych, tak aby piloci mogli zdobyć uprawnienia na loty tym typem samolotu (tzw. type rating). Docelowo, Air France planuje przeszkolić blisko 700 swoich pilotów do lotów tym typem samolotu. Podobnie wygląda schemat szkolenia personelu pokładowego. W ubiegłym roku 14 członków personelu pokładowego Air France odbyło kilkumiesięczne szkolenie w Zurichu. Obecnie wspomniana grupa kończy opracowanie treści podręcznika i będzie odpowiedzialna za instruktaż swoich kolegów od września 2021 r. Rozpoczęcie eksploatacji nowego typu samolotu wymaga przeszkolenia nie tylko pilotów i personelu pokładowego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama