Ryanair: 273 mln euro strat w drugim kwartale 2021 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
26 lipca 2021 14:08
W drugim kwartale 2021 r. wyniki Ryanaira były gorsze od rezultatów z analogicznego okresu w 2020 r. Przewoźnik obniżył też prognozę liczby przewiezionych pasażerów w roku księgowym F22.
Reklama

Od początku kwietnia do końca czerwca br. Ryanair przewiózł 8,1 mln pasażerów. Wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat factor, SF) poprawił się w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 12 punktów procentowych (z 61 do 73). Przychody wyniosły 371 mln euro, czyli były prawie trzykrotnie wyższe niż w drugim kwartale 2020 r. Koszty operacyjne zamknęły się kwotą 675 mln euro, co spowodowało, że strata wyniosła aż 273 mln euro i była wyższa o 47 proc. od wyniku osiągniętego w drugim kwartale 2020 r.


Złe wyniki holdingu w pierwszym kwartale roku księgowego F22, który biegnie od kwietnia 2021 r. do marca 2022 r., są konsekwencją trwających ograniczeń w podróżowaniu, co m.in. spowodowało anulowanie większości rejsów wielkanocnych. Ryanair podkreśla szczególnie negatywny wpływ utrzymujących się restrykcji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jednocześnie Irlandczycy utrzymywali zdolność operacyjną całej swojej floty i załóg lotniczych. W pierwszym kwartale F22 holding rekrutował personel pokładowy, aby sprostać spodziewanemu wzrostowi ruchu w lecie. Według linii stan rezerwacji daje nadzieję na przewiezienie 9 mln pasażerów w lipcu i 10 mln w sierpniu.

Ryanair podkreśla, że koronakryzys spowodował upadek wielu europejskich linii lotniczych i doprowadził do znacznych cięć zdolności przewozowych takich linii jak Alitalia, TAP, LOT czy SAS. Przedstawiciele przewoźnika spodziewają się, że w dającej się przewidzieć przyszłości oferowanie w Europie będzie znacząco niższe, co stworzy możliwości rozwoju dla Ryanaira, bo holding jest w trakcie odbioru 210 nowych samolotów Boeing 737 MAX. Irlandczycy liczą na szybki postęp szczepień w całej Europie i wierzą, że silne ożywienie ruchu lotniczego nastąpi w drugiej połowie F22, a także będzie trwać w lecie 2022 r., na co wskazują trendy z krajowego rynku podróży lotniczych w Stanach Zjednoczonych.

Przychody Ryanaira pochodziły w 51 proc. ze sprzedaży biletów (192 mln euro) a w 49 proc. z usług dodatkowych (179 mln euro). Ceny były nadal poniżej poziomów z 2019 r., natomiast znaczący wzrost wydatków operacyjnych był spowodowany przede wszystkim zwiększonymi kosztami zmiennymi, takimi jak paliwo, opłaty lotniskowe, handling oraz opłaty nawigacyjne. Irlandczycy są w trakcie negocjacji wieloletnich umów z portami lotniczymi w Europie. W czerwcu br. Ryanair odebrał pierwsze trzy boeingi B737 MAX z zamówienia opiewającego na 210 sztuk tych maszyn. Lepsze osiągi tego samolotu mają zapewnić przewoźnikowi z Dublina niższe koszty operacyjne.


Ryanair pochwalił się też swoim silnym bilansem i ratingiem kredytowym BBB (S&P i Fitch). Linia budżetowa ma 4,06 mld euro w gotówce a prawie 90 proc. floty samolotów B737 jest własnością holdingu. W maju Ryanair wyemitował pięcioletnie obligacje o wartości 1,2 mld euro z rekordowo niskim oprocentowaniem wynoszącym 0,875. Z kolei w czerwcu Ryanair spłacił obligacje o wartości 850 mln euro wyemitowane w 2014 r. Przewoźnik zredukował też zadłużenie netto o 0,62 mld euro w stosunku do 31 marca br.

Perspektywy dla roku podatkowego F22 nadal są niepewne z powodu trwających ograniczeń w podróżowaniu. Pomimo ożywienia w rezerwacjach ceny pozostają poniżej poziomów sprzed pandemii, co uniemożliwia przewoźnikowi przedstawienie wiarygodnych wskazówek w kwestii wyniku w roku finansowym F22. Niemniej Ryanair ocenia, że w trwającym roku księgowym powinien przewieść od 90 do 100 mln pasażerów. Wcześniej Irlandczycy szacowali, że ich pokłady odwiedzi od 80 do 120 mln podróżnych. W konsekwencji holding spodziewa się niewielkiej straty albo niewielkiego zysku. W dłuższym horyzoncie czasowym Ryanair oczekuje silnego wzrostu ruchu lotniczego na rynkach, na których operuje.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama