Bośnia: Lokalne władze blokują Ryanaira

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
22 lipca 2021 09:30
Rząd kantonu Tuzla w Bośni i Hercegowinie nagle zerwał współpracę z irlandzką linią lotniczą. Wśród lokalnej opinii publicznej pojawiły się zarzuty o stronniczość względem linii Wizz Air, która obecnie jest w Tuzli monopolistą.
Reklama

Rząd kantonu Tuzla w Bośni i Hercegowinie odmówił podpisania umowy z Ryanairem – opisuje sprawę portal EX-YU Aviation News. Oznacza to, że pomimo wcześniejszych zapowiedzi, irlandzki przewoźnik nie rozpocznie działalności na drugim największym lotnisku w kraju.

Budżetowy przewoźnik wstępnie porozumiał się z lokalnym rządem i rozpoczął sprzedaż biletów na rejsy z Weeze i Baden Baden do Tuzli, które miały wystartować odpowiednio 2 i 4 września 2021 r. Po podpisaniu umowy, miał ogłosić szereg nowych kierunków, w tym Londyn–Stansted, Memmingen, Sztokholm oraz Maltę.

Po decyzji kantonu, Ryanair zawiesił sprzedaż wszystkich biletów do Tuzli. Wcześniej podobna umowa została przez przewoźnika zawarta z władzami kantonu Banja Luka, skąd przewoźnik wykonuje rejsy.


Ryanair planuje długofalową współpracę z Tuzlą, stale prowadzimy dyskusje na temat nowych kierunków i podejmujemy badania w celu określenia zapotrzebowania na konkretne miejsca docelowe. Ryanair jest mile widziany na lotnisku w Tuzli, aby uzupełnić zmniejszone zaangażowanie linii Wizz Air, od czasu wprowadzenia przez nią lotów także z Sarajewa i Banja Luki – mówił jeszcze kilkanaście dni temu Esed Mujačić, dyrektor generalny lotniska w Tuzli, który został od tego czasu zwolniony przez rząd kantonu Tuzla, który zarządza portem lotniczym.

Jak zwraca uwagę opinia publiczna, współpraca z Ryanairem została zerwana nagle tuż po tym, jak lotnisko w Tuzli odwiedził Jozsef Varadi, szef linii lotniczych Wizz Air. Dyrektor generalny węgierskiego przewoźnika miał przy okazji wizyty w Bośni i Hercegowinie spotkać się także z władzami kantonu. Wizz Air jest w tej chwili w Tuzli monopolistą, w związku z czym pojawiły się zarzuty o stronniczość i brak chęci dopuszczenia w Tuzli do wolnorynkowej konkurencji.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama