Włoska ITA startuje już na jesieni

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
20 lipca 2021 14:09
Jak wynika z najnowszych planów włoskiego rządu, Italia Transporto Aereo ma zaprosić pierwszych pasażerów na pokład już w połowie października tego roku. Włochy zdołały porozumieć się z Komisją Europejską co do warunków startu nowego przewoźnika.
Reklama

Rozmowy przedstawicieli włoskiego rządu reprezentujących przyszłą spółkę ITA (Italia Transporto Aereo) z Unią Europejską zakończyły się porozumieniem, co oznacza że nowy przewoźnik ITA powinien rozpocząć działalność już 15 października 2021 r. – przekazał w ubiegłym tygodniu Daniele Franco, włoski minister gospodarki i finansów.

Zgodnie z porozumieniem, ITA przeznaczy większość swojego kapitału zakładowego w wysokości 700 mln euro na odkupienie aktywów Alitalii, aby sama mogła rozpocząć działalność. Ogłoszony zostanie również publiczny przetarg na sprzedaż marki Alitalia, w którym ITA planuje wziąć udział.

Według przedstawicieli ITA, przejęcie marki Alitalia jest podstawą ich obecnego biznesplanu. ITA planuje przejąć 85 proc. slotów Alitalii w Mediolanie–Linate oraz 43 proc. w Rzymie–Fiumicino. Nowy przewoźnik rozpocznie operacje flotą składającą się z 52 samolotów, z czego 7 szerokokadłubowych. Zgodnie z biznesplanem, flota urośnie do 78 samolotów w 2022 r. oraz 105 w 2025 r. ITA przewiduje także znaczne odmłodzenie swojej floty – w 2025 r. 81 ze 105 samolotów ma być maszynami nowej generacji.


W porównaniu z 11 tys. pracowników zatrudnianymi obecnie przez Alitalię, nowe przedsiębiorstwo ma rozpocząć pracę jedynie z 2,8 tys. osób na pokładzie, a liczba ta ma się podwoić do końca 2022 r. Nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie dla związków zawodowych zrzeszających obecną załogę Alitalii, co otwiera pole do kolejnych nieporozumień i komplikacji w rozpoczęciu połączeń.

Jak w marcu 2021 r. podawała La Repubblica, działalność „nowej” włoskiej linii lotniczej miała rozpocząć się jeszcze przed końcem kwietnia, aby w pełni wykorzystać trwający sezon letni. Nowy termin startu ITA to połowa października 2021 r. Nie podano jak dotąd żadnych dalszych informacji dotyczących rozpoczęcia rejsów.

Fot.: materiały prasowe, Alitalia
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama