Fatalna jakość paliwa przyczyną wypadku na Syberii

Marek Stus - Profil Marek Stus
18 lipca 2021 09:20
Jak wynika z pierwszych ustaleń do awaryjnego lądowania samolotu rosyjskich linii SiLA w syberyjskiej tajdze mogło przyczynić się złej jakości paliwo. Mimo poważnego uszkodzenia maszyny nikt spośród pasażerów i załogi nie zginął.
Reklama

Do zdarzenia doszło w piątek (16.07) w trakcie regionalnego lotu z Kargasoku do Tomska. Niedługo po stracie urwał się kontakt z samolotem An-28, który po kilku godzinach został odnaleziony w rejonie bakczarskim na Syberii. Okazało się, że maszyna lądowała przymusowo na otwartym terenie. Zgodnie z informacjami przykazanymi przez jej pilota Faruka Kasanowa podczas lotu doszło do awarii obu silników Antonowa. Szczęśliwie nikt jednak nie zginął, a spośród 19 osób przebywających na pokładzie tylko dwie wymagają dłuższej hospitalizacji.


Rosyjskie media spekulują, że głównym powodem ustania pracy obu jednostek napędowych samolotu było niskiej jakości paliwo, które zatankowano przed rejsem, a także naruszenie procedur technicznych obowiązujących przy obsłudze tego typu samolotów. Kerozyna jest często niewłaściwie magazynowana na małych lotniskach na Syberii, co powoduje przedostawanie się do niej wody. Jej cząsteczki następnie zamarzają w czasie lotu i mogą blokować przewody paliwowe oraz filtry zamontowane w silnikach. Na potwierdzenie tych ustaleń trzeba będzie poczekać do zakończenia prac komisji powołanej do zbadania przebiegu rejsu do Tomska.

Fot. TAAS
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama