Porażka Ryanaira: Pomoc dla Austrian Airlines legalna

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
15 lipca 2021 08:30
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił skargę taniego irlandzkiego przewoźnika na decyzję Komisji Europejskiej, która zgodziła się na pomoc publiczną dla Austrian Airlines udzieloną przez rząd w Wiedniu.
Reklama

W środę (14.07) Ryanair przegrał w sporze przeciwko Unii Europejskiej, która zatwierdziła państwową pomoc dla Austrian Airlines związaną z pandemią COVID-19. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że odwoła się od tego wyroku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Pomoc przyznana Austrian Airlines przez Austrię w celu zrekompensowania szkód wynikających z odwołania lub zmiany rozkładu lotów z powodu pandemii COVID-19 jest zgodna z wewnętrznym prawem rynkowym. Pomoc ta, po odliczeniu dotacji przyznanych w tym samym kontekście przez Niemcy grupie Lufthansy, która obejmuje również Austrian Airlines, nie stanowi nadmiernej rekompensaty na rzecz tej grupy – orzekł w środę Sąd w Luksemburgu, drugi najwyższy sąd w Europie.

Wiedeń wsparł swojego narodowego przewoźnika kwotą 150 mln euro, co było tylko częścią szerszego pakietu ratunkowego o łącznej wartości 600 mln euro, z czego połowę z tej sumy stanowi pożyczka gwarantowana.Największa europejska tania linia lotnicza wszczęła w sumie 16 pozwów przeciwko Komisji Europejskiej podważających zgodę tego organu na przyznanie miliardów euro pomocy państwowej dla linii lotniczych zmagających się ze skutkami pandemii koronawirusa. Oprócz Austrian Airlines przewoźnikami tymi są także m. in Lufthansa, Air France oraz TAP Portugal. Pod koniec maja 2021 r., Puls Biznesu poinformował, że Ryanair przygotowuje dokumenty, aby zaprotestować również przeciwko pomocy publicznej udzielonej Polskim Liniom Lotniczym LOT.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama