Air France-KLM zapowiada swoje największe zamówienie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
13 lipca 2021 09:30
Grupa Air France-KLM zamówi wkrótce przynajmniej 160 nowych maszyn średniego zasięgu. Przedstawiciele przewoźników prowadzą już rozmowy z największymi producentami samolotów na świecie.
Reklama

Grupa Air France-KLM ogłosiła w poniedziałek (12.07) chęć odnowy i powiększenia swojej floty średniodystansowej. Nowe maszyny miałyby trafić do KLM oraz francuskich i holenderskich oddziałów niskokosztowej spółki Transavia – informuje Reuters, powołując się na rzecznika prasowego francusko-holenderskiego przewoźnika.

Przedstawiciele Air France-KLM potwierdzili przetarg po tym, jak Ben Smith, dyrektor generalny, skontaktował się z europejskim Airbusem oraz amerykańskim Boeingiem w sprawie chęci pozyskania 160 samolotów.


Od czasu naszego połączenia dokonaliśmy dużo, ale przyszedł czas na jeszcze więcej. Jestem bardzo zadowolony, że mogę złożyć to zamówienie, największe w historii grupy – powiedział Ben Smith, dyrektor generalny Air France–KLM, w wywiadzie dla dziennika Het Financieele Dagblad.

Z uwagi na to, że Air France i KLM poszukują samolotów średniego zasięgu, najbardziej prawdopodobnymi opcjami są A321neo od Airbusa oraz 737 MAX od Boeinga. Nie jest jednak jasne, czy przyszłe zamówienie trafi tylko do jednego z producentów, czy zostanie pomiędzy nich podzielone.

Jeszcze w listopadzie 2019 r. francuska linia lotnicza zapowiedziała jednak, że chętnie zamówi w przyszłości od Airbusa nieprodukowany jeszcze model A220-500, a więc wydłużoną wersję A220-300. Niedługo później przewoźnik potwierdził zamówienie na 60 samolotów Airbus A220-300, które mają zastąpić wysłużone A318 i A319 latające w barwach Air France. Z kolei w listopadzie 2020 r. przewoźnik poinformował, że wkrótce może złożyć zamówienie na zakup maszyn Boeing 737 MAX.


Połączenie Air France-KLM z pewnością pozwoli nam wyprzedzić konkurencję – głównie niemiecką Lufthansę oraz angielsko-hiszpańską IAG. Air France i KLM powinny jeszcze ściślej współpracować, aby móc szybciej reagować na zmiany na rynku – dodał Smith.

Na 212 pasażerskich samolotów Air France, jedynie 76 zostało wyprodukowanych przez Boeinga – z drugiej strony, KLM dąży do floty złożonej jedynie z samolotów Boeinga, a ostatnie 11 maszyn Airbusa w malowaniu holenderskiego przewoźnika ma zostać wycofanych do końca 2025 r.

Fot.: materiały prasowe, Boeing, Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama