Duże zamówienie na E195-E2

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
13 lipca 2021 11:29
Porter Airlines zamówią kilkadziesiąt egzemplarzy E195-E2 od Embraera. Oznacza to znaczne zwiększenie obecności brazylijskiego producenta w Ameryce Północnej i możliwość rozwoju Porter Airlines.
Reklama
W poniedziałek (12.07) linie lotnicze Porter Airlines ogłosiły, że wkrótce dodadzą do swojej floty do 80 nowoczesnych maszyn Embraer E195-E2. Zamówienie zostało po raz pierwszy ujawnione przez Embraera w maju 2021 r., jednak wówczas nie podano kto został nowym klientem brazylijskiego koncernu.

Porter Airlines oficjalnie potwierdziły, że złożyły zamówienie na embraery o łącznej wartości 5,82 mld dolarów – według aktualnej ceny katalogowej. Przedstawiciele przewoźnika dodali także, że 30 z 80 samolotów to „mocne zobowiązania”, a firma ma prawa do zakupu kolejnych 50 maszyn.

Nadszedł właściwy czas na tę inwestycję, ponieważ pandemia resetuje krajobraz lotniczy. [...] Nasze zaangażowanie w porcie lotniczym Billy Bishop Airport w Toronto się nie zmieni – nadal będziemy utrzymywać swoją dawną siatkę połączeń z centrum Toronto, jednak nasza nowa flota nie będzie wykorzystywana na tym lotnisku – skomentował Robert Deluce, założyciel i dyrektor generalny Porter Airlines.

Umowa z Embraerem obejmuje również możliwość konwersji części E195-E2 na mniejsze E190-E2. Krótsze odrzutowce miałyby umożliwić Porter Airlines „zwiększenie częstotliwości na trasach o dużym popycie i wprowadzenie bezpośrednich lotów na połączeniach rzadziej wybieranych przez pasażerów, które obecnie mają szansę być pokonywane jedynie z przesiadką”. Przewoźnik podkreślił także, że 80 egzemplarzy 146-miejscowego samolotu może przełożyć się na 6 tys. nowych miejsc pracy.


Samoloty E195-E2 w malowaniu Porter mają wejść do służby w połowie 2022 r. Przewoźnik planuje obsługiwać flotę nowych maszyn z Ottawy, Toronto, Montrealu i Halifax, skąd otworzyć chce loty „na kilkudziesięciu nowych kierunkach w Ameryce Północnej”. Zasięg E2 umożliwi linii otworzenie wielu nowych tras krajowych w Kanadzie, do Stanów Zjednoczonych, a także do Meksyku i na Karaiby.

Embraer E195-E2 został zaprezentowany po raz pierwszy w marcu 2017 roku. Producent uważa, że ​​jego nowy samolot jest idealnym wyborem dla przewoźników szczególnie tam, gdzie kluczowe są bieżące koszty utrzymania floty. Samolot został zaprojektowany tak, aby okres pomiędzy podstawowymi przeglądami wynosił 10 tys. godzin lotu. Jest to najdłuższy czas spośród wąskokadłubowych odrzutowców. To dlatego druga generacja popularnych embraerów została nazwana przez producenta The Profit Hunter” (ang. łowca zysku).


Fot.: Embraer S.A.
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy