Początek montażu A321XLR

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 lipca 2021 10:00
Producent lotniczy z siedzibą w Tuluzie informuje o postępach w montażu pierwszego samolotu Airbus A321XLR. Ma być on w pełni gotowy pod koniec bieżącego roku.
Reklama

W piątek (9.07) europejski producent lotniczy poinformował o początku montażu przedniej części pierwszego egzemplarza modelu A321XLR we francuskim Saint-Nazaire.

To kluczowy krok dla A321XLR. Jesteśmy na dobrej drodze, aby zrealizować plan wejścia samolotu do służby do 2023 roku – powiedział Martin Schnoor, szef rozwoju programu A321XLR.

Produkcja przedniej części kadłuba jest kolejnym etapem w montażu pierwszego A321XLR – wcześniej inżynierowie złożyli środkową część samolotu. Na początku miesiąca sześć sekcji kadłuba przybyło do zakładów Airbusa w Saint-Nazaire drogą lądową, w specjalnym konwoju.


Byliśmy w stanie przewidzieć wszystkie zawiłości montażu strukturalnego i systemowego pierwszego kadłuba dzięki naszej fizycznej makiecie samolotu o pełnej długości, która pozwoliła nam z wyprzedzeniem przetestować wszystkie wprowadzane do projektu modyfikacje – skomentował Sébastien Verger, szef projektu A321XLR

Pierwszy zmontowany kadłub A321XLR zostanie dostarczony z Saint-Nazaire do Hamburga na końcowy montaż, co ma wydarzyć się pod koniec 2021 r.

A321XLR został oficjalnie zaprezentowany podczas Paris Air Show w czerwcu 2019 r., a jego pierwsze dostawy mają odbyć się w 2023 r. Dzięki dodatkowym zbiornikom paliwa w tylnej i środkowej części kadłuba, samolot zaoferuje 8,7 tys. km zasięgu, co odpowiada ponad 9 godzinom lotu. Jego maksymalna masa startowa wyniesie 101 ton. Jak zapewnia Airbus, zużycie paliwa zostało zmniejszone o ok. 30 proc. na każdego pasażera, porównując generację A321ceo.

Fot.; Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama