Nowe zasady podróży do Wielkiej Brytanii

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
09 lipca 2021 08:30
Brytyjski rząd luzuje zasady wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa związane z pandemią koronawirusa. Łatwiejsze zasady wjazdu do kraju nie obejmą jednak wszystkich.
Reklama

Od 19 lipca br. wszyscy w pełni zaszczepieni dorośli mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa oraz wszystkie dzieci nie będą musiały odbywać 10-dniowej kwarantanny po powrocie do Anglii z krajów z listy pomarańczowej (ang. amber list) – ogłosiło brytyjskie ministerstwo transportu.

Co istotne, zwolnienie z obowiązku poddania się kwarantannie dotyczy tylko mieszkańców Wielkiej Brytanii, a nie chcących ją odwiedzić mieszkańców krajów z „bursztynowej listy”. Poza mieszkańcami, nawet w pełni zaszczepione osoby będą musiały wykonywać odpłatne testy na obecność koronawirusa przed wylotem oraz drugiego dnia po powrocie. Obecnie po powrocie z krajów z pomarańczowej listy konieczne jest odbycie 10-dniowej kwarantanny w domu i wykonanie trzech testów – jednego przed wylotem i dwóch po powrocie.

Na pomarańczowej liście Zjednoczonego Królestwa znajduje się obecnie większość państw świata, w tym Polska i niemal wszystkie pozostałe kraje europejskie. Minister transportu brytyjskiego rządu poinformował także, że od 19 lipca zniesione zostanie zalecenie, by nie podróżować do krajów z bursztynowej listy, o ile nie jest to konieczne.


Mogę potwierdzić, że od 19 lipca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa, którzy zostali w pełni zaszczepieni w ramach brytyjskiego programu szczepień, nie będą już musieli izolować się po powrocie do Anglii. Nadal będą zobowiązani do wykonania testu w ciągu trzech dni przed powrotem, wykazując, że mają negatywny wynik, oraz testu PCR w drugim dniu lub przed dniem drugim po powrocie, ale nie będą już zobowiązani do testu w ósmym dniu. W praktyce oznacza to, że dla w pełni zaszczepionych podróżnych wymagania w przypadku podróży z krajów z zielonej i bursztynowej listy są takie same – powiedział w Izbie Gmin Grant Shapps, minister transportu Wielkiej Brytanii.

Minister transportu wyjaśnił także, że status w pełni zaszczepionej osoby uzyskiwany jest po upływie 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki, a także ostrzegł, że kraje z żółtej listy nadal mogą trafić na czerwoną, jeśli sytuacja epidemiczna się w nich pogorszy, a żadnych zmian w kwestii kwarantanny w przypadku tych ostatnich nie ma.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama