Portugalia nakłada podatek na każdego pasażera

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
08 lipca 2021 09:30
1 komentarz
Każdy startujący z lotniska położonego w Portugalii będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty mającej trafić do lokalnego urzędu odpowiedzialnego za lotnictwo cywilne. Z założenia podatek ma zrekompensować wpływ lotu na środowisko.
Reklama

1 lipca 2021 r. Portugalia zaczęła pobierać od pasażerów samolotów „podatek węglowy”. Wszystkim odlatującym z tego kraju będzie doliczana do ceny biletu opłata w wysokości 2 euro.

Podatek węglowy (ang. carbon tax) jest nakładany na wszystkich pasażerów wylatujących z dowolnego lotniska z Portugalii – danina dotyczy każdego lotu krajowego i międzynarodowego. Do pobierania tych opłat zobowiązani są przewoźnicy, którzy do dnia 5. każdego miesiąca mają przekazać wpływy portugalskiemu Narodowemu Urzędowi Lotnictwa Cywilnego (ANAC). Według prawodawcy, ma to na celu zrekompensowanie negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko, czemu mają pomóc dodatkowe pieniądze.


Portugalia postanowiła przenieść ciężar podatku węglowego bezpośrednio na samych pasażerów, co ma oznaczać że podróżni zrekompensują przynajmniej część wpływu swojego lotu na środowisko. W lokalnych mediach pojawiają się jednak opinie, że carbon tax nie przyniesie zbyt wielu korzyści dla środowiska, a jedynie pomoże zwiększyć budżet Skarbu Państwa. Zwraca się także uwagę na brak konkretnych informacji dotyczących przeznaczenia środków z podatku nakładanego na pasażerów.

Temat ochrony środowiska jest w branży lotniczej na pierwszym miejscu już od kilku lat. Jednym z działań podjętych w ramach tej dyskusji był uchwalony przez Francję w kwietniu 2021 r. zakaz lotów krajowych na trasach, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż dwie i pół godziny – ta zmiana legislacyjna jest częścią szerszej nowelizacji ustawy klimatycznej, która ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla we Francji o 40 proc. do 2030 r.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

BA850 2021-07-13 11:31   
BA850 - Profil BA850
W UK taki podatek nakładany jest od paru lat i wynosi on od 13 do 180 funtów w zależności od dystansu i klasy podróży. Zamiast na cele ochrony środowiska, podatek zasila kasę skarbu państwa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama