PAŻP oraz Lotnisko Chopina wyróżnieni za system A-CDM

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
28 czerwca 2021 08:21
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Lotnisko Chopina zdobyli wyróźnienie Gazety Bankowej za system A-CDM, wdrożony na Lotnisku Chopina w październiku 2020 r.
Reklama

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Lotnisko Chopina zostali wyróżnieni za system A-CDM (Airport Collaborative Decision Making) zamontowany na stołecznym lotnisku – informuje PAŻP.

We wtorek (22.06) Gazeta Bankowa wyłoniła zwycięzców swoich konkursów technologicznych TechnoBiznes. Statuetki, medale i dyplomy zostały wręczone przedstawicielom wyróżnionych przedsiębiorstw podczas uroczystej gali.

W kategorii Przemysł 4.0 jedno z dwóch wyróżnień przyznano PAŻP oraz Lotniska Chopina w Warszawie za system A-CDM, uważany za przełom w zarządzaniu ruchem lotniczym, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami lotniczymi i optymalne planowanie ruchu lotniczego na europejskim niebie.


System A-CDM, stworzony przez PAŻP i Lotnisko Chopina, we współpracy z LS Airport Services, WELCOME i Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, został przyłączony do europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym 29 października 2020 r. Dzięki pełnemu uruchomieniu A-CDM na Lotnisku Chopina, port ten dołączył do elitarnego grona europejskich lotnisk wyposażonych w pełny A-CDM. Usprawniło to działanie całej europejskiej sieci lotniczej, obsługującej każdego roku aż kilkanaście milionów lotów.

Funkcjonowanie systemu opiera się na płynnej i sprawnej wymianie informacji pomiędzy służbami ruchu lotniczego, agentami obsługi naziemnej oraz przewoźnikami lotniczymi, co pozwala na optymalne planowanie ruchu lotniczego na europejskim niebie. Zajmuje się tym instytucja EUROCONTROL – Network Manager (NM), która zbiera dane lotnicze, przetwarza je i ustala regulacje ruchu lotniczego, tzw. sloty. Są to okna czasowe, w których dany samolot może wystartować tak, by jego podróż przebiegała bez zakłóceń, a w przestrzeni powietrznej nie tworzyły się zatory. W interesie wszystkich jest, by sloty te nie powodowały opóźnień względem rozkładu, a jednocześnie liczba samolotów w powietrzu pozostawała na poziomie umożliwiającym zapewnienie bezpiecznej i płynnej kontroli ruchu lotniczego. A-CDM to także lepsze wykorzystanie przepustowości lotniska, większa skuteczność współpracy oraz szybsze i dokładniejsze podejmowanie decyzji.

Fot.: materiały prasowe, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama