PLAY już z pierwszym samolotem

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
17 czerwca 2021 09:33
Pierwszy samolot islandzkiego lotniczego start-upu PLAY pojawił się w Reykjaviku. Przewoźnik chce wyróżniać się charakterystycznym, całkowicie czerwonym malowaniem swoich maszyn.
Reklama
Nowe islandzkie linie PLAY odebrały we wtorek (15.06) pierwszą maszynę Airbusa A321neo, która przyleciała do Reykjaviku z Bangor w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymała nowe malowanie. Jest to pierwszy z trzech samolotów leasingowany przez przewoźnika od firmy AerCap.

Samolot o numerze seryjnym MSN 8008 i znakach rejestracyjnych TF-AEW został wyprodukowany w 2018 r. w niemieckiej fabryce Airbusa w Hamburgu. Od tej pory maszyna latała dla meksykańskiego przewoźnika Interjet, który był zmuszony do jej zwrotu ze względu na kryzys w lotnictwie wywołany pandemią COVID-19.

TF-AEW, napędzany przez silniki CFM LEAP-1A, zabiera na pokład 192 pasażerów w jednoklasowym układzie klasy ekonomicznej – dla porównania Wizz Air przewozi na pokładach swoich A321neo aż 239 pasażerów, co odpowiada ośmiu dodatkowym rzędom foteli. Pozostałe dwie maszyny przeznaczone dla PLAY mają przylecieć do Reykjaviku jeszcze w lipcu 2021 r.


W maju 2021 r. przewoźnik podał, że jego pierwszym kierunkiem będzie Londyn–Stansted, gdzie loty ruszą 24 czerwca, natomiast kilka dni później ogłoszono plany rozpoczęcia rejsów do Alicante, Barcelony, Berlina, Kopenhagi, Paryża–CDG i na Teneryfę – wszystkie trasy zostaną zainaugurowane najpóźniej do połowy lipca br.

PLAY zostało założone latem 2019 r. przez dwóch byłych menedżerów islandzkiej taniej linii lotniczej Wow Air, wraz z irlandzkim funduszem inwestycyjnym Avianta Capital, który objął 75 proc. udziałów. Przewoźnik początkowo chciał rozpocząć działalność w maju zeszłego roku i latać na sześciu europejskich kierunkach, co nie udało się ze względu na pandemię COVID-19.

W kwietniu tego roku spółce udało się pozyskać 40 mln dolarów kapitału – w nową linię lotniczą zainwestowały islandzkie przedsiębiorstwa, fundusze emerytalne oraz prywatni inwestorzy.

Fot.: PLAY

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama