United Airlines zamawia samoloty naddźwiękowe

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
07 czerwca 2021 10:00
1 komentarz
Amerykański przewoźnik odbierze kilkanaście maszyn pasażerskich mogących osiągnąć prędkość ponad 2 tys. km/h. Samoloty Boom Overture mają przewieźć pierwszych pasażerów jeszcze przed końcem tej dekady.
Reklama

W czwartek (3.06) amerykańskie linie lotnicze United Airlines ogłosiły zamówienie na ponaddźwiękowe samoloty Boom Overture.

Zgodnie z warunkami kontraktu United z amerykańską firmą Boom Supersonic, linie odbiorą 15 maszyn Boom Overture, jak tylko producent spełni wysokie wymagania przewoźnika m. in. w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji i zrównoważonego rozwoju. Umowa wspomina także o dodatkowych 35 samolotach, jeżeli początkowa współpraca się powiedzie. Firmy zobowiązały się ponadto do strategicznej współpracy do czasu odbioru pierwszego Boom Overture przez United.


– United stale buduje coraz bardziej innowacyjną i zrównoważoną flotę. Dzisiejsze postępy technologiczne pozwalają na włączenie do niej samolotów naddźwiękowych. Boom Overture w połączeniu z największą na świecie siatką połączeń zapewni podróżującym służbowo oraz turystom wspaniałe wrażenia z lotu – skomentował Scott Kirby, prezes linii United Airlines.

Boom Overture ma osiągać prędkość przelotową wynoszącą 1,7 Macha (ok. 2 083 km/h), czyli ponad dwukrotnie wyższą niż obecne tradycyjne odrzutowce. Jak wylicza producent, trasa z Nowego Jorku do Londynu powinna trwać ok. trzy i pół godziny. Zasięg maszyny zabierającej na pokład od 65 do 88 pasażerów, nabędzie wynosić ok. 7 870 km. Pierwszy egzemplarz Boom Overture ma wzbić się w powietrze w 2026 r., natomiast pierwszy komercyjny lot z pasażerami ma odbyć się najpóźniej w 2029 r.

Pierwsza na świecie umowa zakupu ponaddźwiękowego samolotu o zerowej emisji dwutlenku węgla oznacza znaczący krok w kierunku naszego celu stworzenia bardziej dostępnego świata. United i Boom mają wspólny cel – zjednoczyć świat w sposób bezpieczny i zrównoważony. Przy dwukrotnie większej prędkości, pasażerowie United doświadczą wszystkich zalet szybszych podróży – od głębszych i bardziej doniosłych relacji biznesowych po dłuższe wakacje w odległych miejscach – powiedział Blake Scholl, założyciel i dyrektor generalny Boom Supersonic.


Jak obiecuje producent, Boom Overture będzie pierwszym dużym samolotem komercyjnym, który od pierwszego dnia użytkowania będzie neutralny dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla – maszyna będzie latać na 100 proc. zrównoważonym paliwie lotniczym (SAF, Sustainable Aviation Fuel).

Boom Supersonic w przeszłości pracował także nad naddźwiękowym odrzutowcem XB-1 oraz opracowuje maszynę, która docelowo ma latać z prędkością 2,2 Macha, czyli niemal 2,7 tys. km/h.

Fot.: Boom Supersonic
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2021-06-07 12:22   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Wcześniej 20 samolotów zamówił Japan Airlines. I nastąpiła cisza. Możliwe, że teraz będzie inaczej.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama