Od dziś do Turcji bez testów dla zaszczepionych

Marek Stus - Profil Marek Stus
01 czerwca 2021 11:40
1 komentarz
Turcja, która w ostatnich tygodniach przeżywała nawrót fali zachorowań na COVID-19, łagodzi od dziś (1.06) zasady wjazdu dla turystów.
Reklama

Mimo że obowiązek legitymowania się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa został generalnie utrzymany, to zgodnie z nowymi regułami ogłoszonymi przez rząd w Ankarze będą z niego zwolnieni wszyscy w pełni zaszczepieni oraz ozdrowieńcy. W pierwszym przypadku bez testu na terytorium Turcji mogą wjechać osoby, które legitymują się zaświadczeniem wydanym przez właściwe władze krajowe i potwierdzającym przyjęcie pełnego cyklu szczepienia najpóźniej 14 dni przed datą podróży, zaś w drugim wszyscy, którzy przechorowali COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Fakt ten także trzeba potwierdzić odpowiednim dokumentem np. zaświadczeniem pobranym z IKP.

Pozostali turyści nadal muszą wykonać przed planowanym wyjazdem do Turcji test typu PCR (na 72 godziny przed przyjazdem) lub antygenowy (na 48 godzin przed przyjazdem). Z obowiązku tego zwolnione są dzieci w wieku do sześciu lat.


Ponadto, bez względu na zaszczepienie lub wcześniejsze przechorowanie COVID-19, testy pozostają nadal obowiązkowe dla osób przybywających do Turcji z Wielkiej Brytanii, Egiptu, Iranu i Singapuru. Z kolei w przypadku pobytu przed wjazdem do Turcji na terytorium Afganistanu, Bangladeszu, Brazylii, Indie, Nepalu, Pakistanu, Sri Lanki i RPA obowiązuje obligatoryjna kwarantanna, której czas określono na 14 dni.

Turcja łagodzi też krajowe restrykcje wprowadzone w związku z nasileniem fali zachorowań w poprzednich tygodniach. Ponownie otwarte zostały restauracje i kawiarnie, które obecnie mogą działać w trybie stacjonarnym od poniedziałku do soboty (w niedziele tylko na wynos). W mocy pozostała godzina policyjna od godz. 22 do 5 rano w dni powszednie oraz od soboty od godz. 22 do poniedziałku do godz. 5 rano. Warto jednak pamiętać, że większość tych ograniczeń nie dotyczy turystów, którzy mogą swobodnie przemieszczać się także np. w godzinach nocnych.

Fot. M. Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

cronwood 2021-06-05 22:11   
cronwood - Profil cronwood
Spośród różnych restrykcji wprowadzanych przez poszczególne państwa niektóre wydają mi się mało racjonalne. Dlaczego akurat restauracje mają być zamknięte konkretnie w niedzielę? Wirus dziczeje w sobotni wieczór?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama