Nowa linia w USA rozpoczyna loty

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
01 czerwca 2021 11:55
Nowy przewoźnik Davida Neelemana zainaugurował swoje pierwsze loty. Breeze Airways chce łączyć cechy tanich lini i przewoźników pełnokoszowych.
Reklama

W czwartek (27.05) nowa amerykańska linia lotnicza rozpoczęła regularne loty pasażerskie. Inauguracyjny rejs Breeze Airways o numerze MX1 z Tampy na Florydzie do Charleston w Karolinie Południowej został obsłużony Embraerem E-195 (N190BZ). Tego samego dnia linia otworzyła także inne trasy z Tampy, Charleston i Hartford.

Przewoźnik, który pierwotnie miał nazwać się Moxy Airways, będzie kierowany przez Davida Neelemana, założyciela JetBlue oraz głównego akcjonariusza brazylijskiego Azul, którego postać i karierę zawodową przedstawiliśmy na łamach portalu. Pomimo początkowych planów rozpoczęcia lotów w drugiej połowie 2020 r., ze względu na światowy kryzys w lotnictwie wywołany pandemią koronawirusa, w listopadzie ubiegłego roku zapowiedziano, że linie wystartują w połowie 2021 r.

Nowa linia stawia na bezpośrednie loty pomiędzy małymi i średnimi amerykańskimi miastami, na których nie ma konkurencji. Jak zdradził w jednym z wywiadów David Neeleman, opracowując siatkę połączeń, firma przeanalizowała potencjał ok. 500 par miast, aby wybrać te, na których istnieje potencjał do uruchomienia bezpośrednich lotów.


Breeze Airways rozpoczęły działalność z czterema Embraerami 190 dla 108 pasażerów oraz trzema Embraerami 195 dla 118 pasażerów – w ciągu sezonu letniego flota przewoźnika ma wzrosnąć do trzynastu tych maszyn. W styczniu 2019 r. linia złożyła zamówienie na 60 samolotów Airbusów A220-300, a następnie w kwietniu br. kontrakt został powiększony do 80 egzemplarzy. Montaż tych samolotów ma odbyć się w fabryce Airbusa w Mobile w Alabamie. Dostawy mają rozpocząć się w październiku 2021 r. i trwać do 2026 r. W przeciwieństwie do embraerów, A220 mają posiadać na pokładzie także miejsca w klasie premium.

Obecnie przewoźnik jest obecny w czterech amerykańskich miastach (Tampa, Charleston, Louisville i Hartford), jednak w najbliższych tygodniach planuje mocno rozbudować siatkę połączeń na Wschodnim Wybrzeżu i południowo-wschodniej części Stanach Zjednoczonych. W czerwcu Breeze Airways uruchomi loty do Tulsy, Norfolk, Bentonville/Fayetteville i Akron/Canton, natomiast w lipcu linia pojawi się w Nowym Orleanie.

Fot.: Breeze Airways
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama