Wrocław: Wracają ułatwienia dla pasażerów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 maja 2021 09:30
Udogodnienie dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen. Od wczoraj przed przekroczeniem granicy mogą znów wykonać na lotnisku szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa.
Reklama

Negatywny wynik gwarantuje, że pasażer nie będzie poddany kwarantannie i uniknie biurokracji. Co najważniejsze, maksymalnie skróci się czas oczekiwania do kontroli granicznej.

Testy dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen były dostępne już wcześniej – Port Lotniczy Wrocław wprowadził takie rozwiązanie zimą, jako pierwsze lotnisko w Polsce. Jednak później, ze względu na zmianę przepisów, testy można było wykonać dopiero po przekroczeniu granicy, co stanowiło duże utrudnienie dla pasażerów i wydłużało czas oczekiwania na przejściu granicznym. Od wczoraj punkt działa ponownie. Test kosztuje 200 zł, a na wynik czeka się tylko 15 minut. To duże ułatwienie – osoby, które wykonają test przed przekroczeniem granicy i otrzymają negatywny wynik, nie zostaną wpisywane na kwarantannę, a przy kontroli granicznej będą traktowane priorytetowo. Co to oznacza w praktyce? Szybką ścieżkę kontroli i brak biurokracji. Dodatkowo, jeśli pasażer posiada dokument biometryczny, to skorzysta z uruchomionych niedawno bramek do automatycznej kontroli granicznej.

Zależy nam na tym, by korzystanie z lotniska było jak najbardziej komfortowe i oczywiście bezpieczne. W przypadku pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen możliwość wykonania testu przed przekroczeniem granicy daje szereg korzyści. Dlatego apelowaliśmy o taką możliwość jako port i w ramach Związku Portów Regionalnych. Udało się i zmiana przepisów została właśnie wprowadzona – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Podkreśla, że takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się szczególnie przy kumulacji rejsów spoza strefy Non Schengen: – Testy przed kontrolą graniczną pozwolą znacznie usprawnić i uprościć niezbędne procedury, co oznacza, że podróżni oszczędzają swój czas, a ruch na lotnisku stanie się bardziej płynny. Traktujemy to jako kolejny krok w kierunku przywracania normalności.

Przypomnijmy, że w terminalu pasażerskim wykonywane są szybkie testy antygenowe również dla wszystkich pasażerów przylatujących ze strefy Schengen oraz dla pasażerów odlatujących z Wrocławia. Wynik otrzymujemy po kwadransie. Koszt testów przed odlotem: 150 zł za osobę, koszt testów po przylocie: 200 zł za osobę, w obu przypadkach wraz z zaświadczeniem w języku angielskim. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wykonania genetycznego testu metodą Real Time-qPCR. Punkt diagnostyczny znajduje się przed terminalem – na specjalnie wydzielonym do tego celu parkingu B. Z tych testów może skorzystać każdy, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej.

Według prognoz, ruch lotniczy będzie stopniowo wzrastał, czemu sprzyja fakt, że wiele krajów z południa Europy otwiera się na turystykę. Już teraz widać, że systematycznie rośnie liczba połączeń uruchamianych ponownie lub otwieranych przez przewoźników.

Od 1 lipca ruszy nowość w ofercie przewoźników sieciowych: bezpośrednie połączenie na trasie Wrocław – Londyn-Heathrow. Będzie realizowane do 26 września, dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Uruchomią je linie British Airways.

Nowości wprowadzają również inni przewoźnicy. Na wyspę Kos polecimy z PLL LOT w ramach akcji „Loty na wakacje”. Bilund w Danii (w pobliżu Legolandu), Zadar (Chorwacja) oraz Olsztyn-Mazury to nowe propozycje linii Ryanair, a połączenia do Splitu (Chorwacja) i Burgas (Bułgaria) uruchomią linie Wizz Air.

Przypomnijmy, że podróżni wrocławskiego lotniska – w ramach oferty biur podróży – mają do dyspozycji wycieczki do Egiptu i Turcji, na greckie wyspy: Kretę, Rodos i Zakynthos, a także do kurortów czarnomorskich – Burgas i Warny.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama