Chaos na białoruskim niebie. Samolot niewpuszczony nad Polskę

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 maja 2021 14:34
Samolot białoruskich narodowych linii lotniczych, po starcie z Mińska, nie może wlecieć do polskiej przestrzeni powietrznej i od ponad półtorej godziny krąży w powietrzu.
Reklama

W środę (26.05) samolot Embraer E195LR (EW-400PO) linii Belavia obsługujący rozkładowy rejs o numerze B2869 z Mińska do Barcelony nie został wpuszczony nad Polskę.


Według nieoficjalnych informacji, powodem takiej sytuacji mogą być wątpliwości prawne co do sankcji nałożonych we wtorek (25.05) przez Unię Europejską na Białoruś, które miały obejmować między innymi zamknięcie unijnej przestrzeni powietrznej dla białoruskich linii lotniczych.

Decyzje o sankcjach względem Białorusi zapadły po tym jak w niedzielę (23.05) maszyna Ryanaira została przez białoruskie władze zmuszona do awaryjnego lądowania w Mińsku. Powodem miała być informacja o bombie, co szybko okazało się nieprawdą. Na pokładzie przebywał białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz, który został zatrzymany.

Do chwili publikacji niniejszego artykułu, samolot Belavii krąży nad Białorusią ok. godzinę i 35 minut. Tekst będzie aktualizowany.

Sygnałem o niepokojącej sytuacji w białoruskiej przestrzeni powietrznej podzielił się z nami Czytelnik, za co dziękujemy.

Aktualizacja 14:40: Po ok. godzinie i 50 minutach krążenia nad Białorusią, lot B2869 zawrócił do Mińska i obecnie podchodzi do lądowania.

Aktualizacja 16:30:
Jak podał Reuters, białoruski samolot pasażerski zawrócił do Mińska po tym, jak strona polska przekazała załodze, że maszyna ​​może nie być w stanie wejść we francuską przestrzeń powietrzną.

Pilot otrzymał od nas informację, że francuska przestrzeń powietrzna jest zablokowana i może on mieć problem z wejściem – powiedział telefonicznie dla Reutersa Paweł Łukasiewicz, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Jean-Baptiste Djebbari, przedstawiciel francuskiego rządu, ogłosił w poniedziałek (24.05), że Francja zawiesiła zezwolenie na przeloty Belavii nad jej terytorium.

Obecnie Polska zezwala na obecność Belavii w swojej przestrzeni powietrznej – środowy (26.05) rejs białoruskiego przewoźnika o numerze B2895 z Mińska do Warszawy, wylądował w polskiej stolicy zgodnie z rozkładem. Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały natomiast, że przestają latać z Warszawy do Mińska. Przewoźnik zapowiedział także, że jego rejsy dotychczas przelatujące nad Białorusią, będą od teraz omijały ten kraj.

Fot.: Flightradar.com
Reklama
Tagi
białoruś

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama